Jak zachować dobry nastrój w chłodne dni?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 13:05
- Czekolada z chili jest doskonała w okresie jesiennym: rozgrzewa organizm, poprawia pracę nerek, poprawia nastrój, jest nam ciepło, świetnie się czujemy i życie jest piękne - mówi dr Grażyna Pająk, dietetyk.
Audio
Auf einen Kaffee mit...
Auf einen Kaffee mit...Foto: sxc.hu

Często pozwalamy sobie na ciastko na ciepło, czekoladę z bitą śmietaną czy grzaniec. To popularne desery, dobre także na stres, ale czy mają jakąś wartość i jak zachować umiar w ich spożywaniu, podpowiada dr Grażyna Pająk, dietetyk.

- Każda z tych rzeczy jest zdrowa, gdy czujemy się źle. Jesienią, gdy jest chłodno, musimy częściej jeść. Gotowane, duszone, parowane warzywa na wszystkie możliwe sposoby. Jeżeli sobie nie radzimy, czasem może być dobra gorzka czekolada, a nawet kawa ze śmietanką, koniecznie prawdziwą - podkreśla gość Grażyny Dobroń.

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>

Dietetyk przekonuje, że na pewno nie pomoże nam w chłodne dni sok, ponieważ chwilę po jego wypiciu spadnie nam poziom cukru i znów poczujemy się źle. - Antydepresanty mogą być w postaci daktyli, fig, orzechów, migdałów, a czasem dobrej gorzkiej czekolady. Musimy tylko zachować umiar i rozsądek - zwraca uwagę dr Grażyna Pająk.

Wiele osób sięga po słodkie przekąski w sytuacjach trudnych, kiedy jest zimno lub by rozładować stres. - To rozwiązanie dobre na chwilę, ale nie na dłuższą metę - mówi ekspert. Jak wybierać zdrowe słodkie przekąski i przygotowywać smaczne, jesienne śniadania, dowiesz się słuchając całej rozmowy.

Audycji "Instrukcja obsługi człowieka" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15. Zapraszamy.

Czytaj także

Powakacyjna dieta dla włosów

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 14:00
Urszula Kwiatek (dietetyk): Przede wszystkim włosy potrzebują cynku. Jest on m.in. w grzybach, które niestety są mało popularne. Zrobiono im w latach 70. ogromną krzywdę okrzykując ciężkostrawnymi i bezwartościowymi, co spowodowała, że ludzie przestali je jeść.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Młodzi Polacy jedzą zbyt dużo słodyczy

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2012 17:30
Słodkie, kolorowe napoje, batoniki, ciastka, chipsy, frytki - tego rodzaju produkty najczęściej jedzą nasze dzieci. Jedzą i tyją - alarmuje Centrum Zdrowia Dziecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Menu na jesień

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 15:33
- Tyjemy, chorujemy, jesteśmy agresywni i wiecznie zmęczeni, to wszystko jest związane z zamieszaniem, co jeść i jak jeść. Przekonanie, że w jesieni powinno się jeść tłusto i słodko wcale nie jest takie błędne, tylko źle interpretowane - mówi dr Grażyna Pająk, dietetyk kliniczny.
rozwiń zwiń