Nie tłumacz się życiowym spadkiem

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Nie tłumacz się życiowym spadkiem
Foto: Glow Images/East News

- Łańcuch negatywnych doświadczeń przekazywanych w rodzinie można przerwać, można nauczyć się i zachowywać inaczej, niż byliśmy wychowani - zapewnia psycholog Tomek Jamroziak.

Posłuchaj

"Instrukcja obsługi człowieka" - 7 listopada 2012
+
Dodaj do playlisty
+

Zdaniem gościa Grażyny Dobroń tłumaczenie się: "nie umiem rozmawiać, bo w domu się tego nie robiło" czy "pochodzę z rozbitej rodziny więc nie potrafię wytrwać w związku" tylko pozornie są łatwiejsze. - Wydaje się, że ten ból łatwiej znieść, bo jego źródła upatrujemy na zewnątrz. Tymczasem ono bardzo często jest w nas, w niezmienionych poglądach, w przekonaniu, że nic nas już nie czeka - wyjaśnia w "Instrukcji obsługi człowieka".

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>

Tomasz Jamroziak uważa, że to miłość wspomaga spontaniczne zmiany w naszym myśleniu i zachowaniu. - Zakochani i kochający na początku bardzo instynktownie robią właściwe rzeczy, dopiero później powracają do tego, co nawykowe. Dlatego tak ważne jest stawianie właściwych pytań i określenia wizji świata, w której liczy się nie tylko nasze "ja" - podkreśla.

Czy zmiany, tak szybko zachodzące we współczesnym świecie, nie pozwalają nam czerpać z doświadczeń przeszłości? Ważniejsze w relacjach są słowa czy gesty? Posłuchaj całej rozmowy w "Instrukcji obsługi człowieka".

Audycji "Instrukcja obsługi człowieka" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15. Zapraszamy.

Polecane