Nie czekaj, aż będzie za późno

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2012 13:13
- Unikać wszystkiego, co szkodzi, zachować umiarkowanie oraz dbać o przyjaciół i rodzinę - tę niezwykle prostą receptę na długie i zdrowe życie poleca prof. Piotr Kuna, pulmonolog.
Audio
  • - Pamiętaj o podstawowych zasadach - zaleca prof. Piotr Kuna
Nie czekaj, aż będzie za późno
Foto: Glow Images/East News

W rozmowie z Grażyną Dobroń podkreśla, że spaliny, dym tytoniowy i wszelkie nieumiarkowanie skracają nasze życie. - Chodzi o mądre stosowanie wszystkiego, do czego mamy dostęp. Alkohol w ilości 35-50 g dziennie może wydłużyć życie o 5 lat, a przesadny wysiłek fizyczny może zaszkodzić.

Jeśli chodzi o dietę, prof. Piotr Kuna poleca to, co w danym momencie daje nam ziemia lub zostało w naturalny sposób zakonserwowane: miód, kiszona kapusta, suszone owoce, płatki owsiane i owocowe i herbaty.

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>

Niestety, o zmianie stylu życia myślimy dopiero, gdy nasze ciało zaczyna się buntować. - Mamy zdiagnozowaną cukrzycę czy nadciśnienie, zaczynamy o siebie dbać, ale gdy tylko jest lepiej, zapominamy o tak prostych zasadach, jak właściwa dieta i ruch - podkreśla gość "Instrukcji obsługi człowieka".

Przypominamy, że Trójka przygotowuje w tym roku Szlachetną Paczkę! Grażyna Dobroń, mama bliźniąt, dołożyła do niej dwa rowerki.

Czytaj także

Menu na jesień

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2012 15:33
- Tyjemy, chorujemy, jesteśmy agresywni i wiecznie zmęczeni, to wszystko jest związane z zamieszaniem, co jeść i jak jeść. Przekonanie, że w jesieni powinno się jeść tłusto i słodko wcale nie jest takie błędne, tylko źle interpretowane - mówi dr Grażyna Pająk, dietetyk kliniczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak zachować dobry nastrój w chłodne dni?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2012 13:05
- Czekolada z chili jest doskonała w okresie jesiennym: rozgrzewa organizm, poprawia pracę nerek, poprawia nastrój, jest nam ciepło, świetnie się czujemy i życie jest piękne - mówi dr Grażyna Pająk, dietetyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kłamstwo odbija się na zdrowiu

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2012 21:30
Mijanie się z prawdą niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Może być przyczyną bólu głowy i złego nastroju - wynika z amerykańskich badań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jesień to doskonały czas na dietę!

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 15:54
- Na zimę rzeczywiście w naturalny sposób przybywa nam kilogram lub dwa. Dodatkowe kilogramy, które mają wytworzyć warstewkę własnego "kożuszka", to tak naprawdę wpływ psychiki - mówi Urszula Kwiatek, dietetyk medycyny chińskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak uciec przed bakteriami? Wyjść z domu

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2012 12:30
Skandynawskie badania pokazują, że jeśli ćwiczymy na zewnątrz, możemy liczyć na o 50 proc. lepszy efekt zdrowotny dla naszego organizmu niż wykonując ten sam zestaw ćwiczeń w pomieszczeniu zamkniętym.
rozwiń zwiń