Odkłamać siebie

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 14:46
- Z jednej strony dbamy o pozytywny wizerunek, z drugiej mamy o sobie słabe mniemanie. Samoocena wciąż stanowi dla nas problem - mówi psycholog dr Joanna Heidtman.
Audio
Lubimy się przeglądać w cudzych opiniach, czasem są one jednak fałszywe
Lubimy się "przeglądać" w cudzych opiniach, czasem są one jednak fałszyweFoto: Glow Images/East News

Aby być dobrze postrzeganym przez otoczenie potrafimy kłamać, udawać przed innymi i sobą, na siłę uzasadniać błędy i złe decyzje. Rozdźwięk między pozytywną oceną otoczenia, a wewnętrznym niezadowoleniem z siebie, może być tragiczny w skutkach. - Na przykładach życiorysów osób, które osiągnęły społecznie uznawany sukces widać, że często po nim przychodzi psychiczne załamanie - podkreśla dr Joanna Heidtman .

Psycholog i socjolog wyjaśnia, że im bardziej jesteśmy spójni, tym więcej mamy energii. - To zadziwające  jak wielu osobom towarzyszy niska samoocena. Odpowiedzialny za to jest wewnętrzny krytyk, który podkopuje nasze wysiłki - mówi w "Instrukcji obsługi człowieka" .

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>

Jak emocje wpływają na naszą samoocenę? Czy wewnętrznego krytyka można się pozbyć? Czym jest fałszywa skromność? Dowiesz się słuchając całej rozmowy!

Zobacz więcej na temat: Grażyna Dobroń psychologia
Zobacz także

Czytaj także

Uwierz w swój potencjał a zdobędziesz góry!

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 15:45
Często mamy pod górkę, nie dajemy sobie rady, podcinamy sobie skrzydła. Jak myśleć i działać, żeby sobie zwyczajnie dobrze radzić w życiu, radzi w Trójce psycholog Tomasz Jamroziak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambicja ma dwa końce

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2012 16:04
Agnieszka Staroń (coach): Ambicja pozytywna to taka, która przynosi korzyści zarówno osobie ambitnej, jak i jej otoczeniu. Destrukcyjna powoduje niszczenie nawet jeżeli nie osoby ambitnej, to wielu ludzi, które mają z nią styczność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdystansowanie niszczy życie

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 12:19
- Musimy umieć wychodzić do świata, do nowych ludzi. Osoby naznaczone olbrzymią nieufnością nie potrafią tego robić. To blokuje nie tylko ich związki, ale także kariery - mówi dr Joanna Heidtman, psycholog.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Schematy kontra szczęście osobiste

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2012 14:30
- Każdy chce być szczęśliwy, ale zarazem zadowolić nie tylko siebie, ale całe swoje otoczenie: rodziców, kolegów, współpracowników - mówi dr Joanna Heidtman, psycholog.
rozwiń zwiń