Ile w nas jest rutyny?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 22:00
- Uważamy, że nasz naród jest wiecznie narzekający, negatywnie nastawiony, szary, ponury i smutny, natomiast okazuje się, że 79 proc. naszego społeczeństwa cieszy się każdym dniem życia, to jest niesamowity wynik! - mówi Ewa Jarczewska-Gerc, psycholog.
Audio
  • "Instrukcja obsługi człowieka", 22 listopada 2012
Ile w nas jest rutyny?
Foto: Glow Images/East News

Jeżeli nawet są to tylko deklaracje, to jak przekonuje psycholog, jest to bardzo dobry symptom przeobrażeń. - Nawet jeżeli to jest preludium do zmiany, to to już jest ważne, że idą tą drogą i nie wstydzą się przyznać do tego - mówi Ewa Jarczewska-Gerc.

Zbadano w Polsce, Ile w nas jest rutyny. Bo choć na różne sposoby próbujemy się przed nią bronić, czy przed nią uciec, to rutyna bywa też …pożyteczna, ponieważ przynosi bezpieczeństwo i pewną przewidywalność. Gość Grażyny Dobroń podkreśla, że badania służyły rozeznaniu jak powszechna jest rutyna i jakich sfer życia rzeczywiście dotyczy.

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>

- Często posługujemy się stereotypami, ponieważ mają nam oszczędzić czas na przetwarzanie informacji. To nie jest coś jednoznacznie złego, to jest coś, co pomaga nam porządkować świat. Tylko brak refleksyjności jest zły - zaznacza psycholog.

Jak uniknąć emocjonalnej rutyny? Gdzie ponad połowa Polaków czuje się sobą? I dlaczego wartościowe jest angażowanie się w akcje charytatywne,  nawet jeśli ludzie, czynią to z chęci podbudowania własnego ego? Dowiesz się słuchając całej rozmowy!