Ciało czasami reaguje po swojemu … pierwotnie

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 14:40
- Ludzie zapominają, że w sytuacjach społecznych najczęściej powstrzymujemy naturalne reakcje - mówi Tomasz Jamroziak, psycholog.
Audio
Ciało czasami reaguje po swojemu  pierwotnie
Foto: Glow Images/East News

Długie rozpamiętywanie i analizowanie naszych zachowań czy słów, które padły w złości i nie do końca były przemyślane, nie jest korzystne, bo przenosimy uwagę w miejsce gdzie nie ma rozwiązań.

- Dlatego czasem warto zadać pytanie, czego ta sytuacja mnie nauczyła? - podkreśla Tomasz Jamroziak, psycholog. - Co ta sytuacja mi dała i kim teraz jestem - dodaje psycholog.

Według psychologa tego rodzaju analiza stwarza możliwość pójścia o krok naprzód, bez specjalnych uszczerbków.

- Oczywiście są w życiu każdego człowieka sytuacje, takie jak rozstanie, choroba czy strata pracy, które sprawiają, że zaczynamy sobie wmawiać, że do niczego się nie nadajemy i przez ten jeden moment definiujemy siebie - wyjaśnia Jamroziak. - Wchodzimy w coś, co jest sferą naszych wewnętrznych przekonań, a nie ma często żadnego pokrycia z rzeczywistością - dodaje.

Psycholog zauważa, że ludzie zapominają, że w sytuacjach społecznych najczęściej powstrzymujemy naturalne reakcje.

- Widzimy sytuacje, że ludzie się wściekają. Ale w gruncie rzeczy jakby przyjrzeć się ile razy w ciągu dnia się nie wściekają, a ich ciało chce coś podrzeć, zniszczyć czy rzucić, to odkrywamy jak dużo energii wkładamy w to, żeby nie wyrażać różnych emocji - tłumaczy psycholog.

Warto zatem pamiętać, że po każdym, nawet błahym wydarzeniu w naszym życiu pozostaje jakiś ślad w ciele.

- Jeżeli jest on przeżyty w niewłaściwy sposób to powoduje, że nasze emocje nie tylko w tym momencie, ale i na przyszłość ulegają zablokowaniu - przestrzega Tomasz Jamroziak.

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>

(ah)

Zobacz więcej na temat: Grażyna Dobroń grunty
Zobacz także

Czytaj także

Nie hoduj diabła w związku

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2012 21:00
- Kiedy oddajemy kawałek siebie, musimy pamiętać, ze ktoś będzie chciał więcej. Niezależnie od tego, jak bardzo jesteśmy zauroczeni, podzielmy pracę - radzi Mirek Słowikowski, doradca personalny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bycie solo to nie jest prawdziwe życie

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2012 14:30
- Komputer można wyłączyć, partnerki czy partnera nie wyłączymy. Musimy nauczyć się z nim żyć, wspierać, pomagać. Jest zdecydowanie łatwiej, kiedy jesteśmy sami. Z drugiej strony jest trudniej, bo pojawia się samotność rozumiana jako brak wymiany energii z drugą osobą - mówi Mirek Słowikowski, doradca personalny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zabawa słowami pomaga budować związek

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 15:16
- Dobrym sposobem, wręcz magicznym w formułach komunikacyjnych jest odwoływanie się do swoich uczuć. Zamiast "wyjdź stąd" warto powiedzieć "chciałbym zostać sam" - radzi Robert Rutkowski, psychoterapeuta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyłącz automatycznego pilota, zostań pozytywną egoistką!

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2012 15:57
- Wejrzenie w siebie, przebicie się przez lęki, poszukanie odpowiedzi na najważniejsze pytania prowadzi do spokoju i umiejętności budowania zdrowych, dobrych relacji z innymi, czyli szczęścia - o kampanii społecznej Pozytywnego Egoizmu opowiadają w Trójce jego twórcy.
rozwiń zwiń