Usłysz rybi krzyk

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2012 13:24
- Na misie, rysie patrzymy z dużą większą empatią, a ryby też zasługują na nasz szacunek. Kupmy karpia z lodu - apeluje Małgorzata Kossowska, międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF.
Audio
Usłysz rybi krzyk
Foto: SXC.hu

Karp dorsz i łosoś są rybami najczęściej kupowanymi na święta. Wszystkie trzy możemy jeść spokojnie, żaden z nich nie jest zagrożony. Organizacja WWF daje im zielone światło w swoim podręczniku "Jaka ryba na obiad” co oznacza, że ich połów nie zagraża ekosystemowi, a stada nie są przełowione.

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>

- Ostrożni powinniśmy być przy zakupach łososia. Śmiało możemy zajadać się łososiem atlantyckim, zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku łososia bałtyckiego, który jest na granicy wyginięcia - ocenia przedstawicielka organizacji WWF. Źle się także dzieje z populacją śledzia, dlatego raczej nie powinien się pojawić on na naszym stole.

Czwartkowy gość Grażyny Dobroń przypomina także, że w naszych sklepach pojawiły się już ryby z certyfikatem MSC co znaczy, że zostały złowione w sposób zrównoważony, nie zaburzający ekosystemu. Robiąc przedświąteczne zakupy warto też zwrócić uwagę na certyfikat Fair Trade, dzięki któremu możemy być pewni, że przy zbiorach naszej kawy czy herbaty nie pracowały dzieci, a dorośli otrzymali godziwą zapłatę.  

Czytaj także

Nie noś karpia w siatce. Z lodu będzie smaczniejszy

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2011 16:32
"Oszczędź karpiom cierpienia - kupuj je z lodu" - pod takim hasłem Klub Gaja, jak co roku, przekonuje nas by na święta nie kupować żywych ryb.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pohamuj żądzę zakupów i chroń środowisko

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2012 13:03
- Jeżeli zastanowimy się spokojne, co sprawi radość naszym bliskim i kupimy tylko te rzeczy, to będzie to na pewno zachowanie ekologiczne – mówiła w Jedynce Monika Kaczyńska z Departamentu Informacji o Środowisku Ministerstwa Środowiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Choinka może być nielegalna. Karp też!

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2012 16:59
Przed świętami biznes choinkowy kwitnie. Handlarze sprzedają także żywe karpie, które najczęściej trzymane są w nieludzkich warunkach. Oto mały poradnik, który pozwoli wam znaleźć właściwą choinkę i kupić karpia, który nie był wcześniej poddawany torturom.
rozwiń zwiń