Na zimne stopy i dłonie - kompocik!

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 16:02
- Coraz mniej dziś jemy gorących potraw, zup, prawie nie pijemy kompotów. Gdy jeszcze spada temperatura otoczenia, dochodzi do wychłodzenia organizmu - ostrzega dr Grażyna Pająk.
Audio
Na zimne stopy i dłonie - kompocik
Foto: Glow Images/East News

Chłodne dłonie i stopy świadczą o zaburzonej pracy nerek. Na krótką metę pomoże nam ciepła kąpiel, gorąca herbata czy termofor, ale jeśli przeszkadza nam wieczne uczucie przemarznięcia, warto skupić się na poprawie sposobu żywienia.

- Gdy wyziębią nam się ręce czy nogi, blokujemy receptory, które uruchamiają obieg limfy. Zaczynają się zastoje, a dalej - stany zapalne, problemy z drogami oddechowymi - wyjaśnia biolog i dietetyk dr Grażyna Pająk.

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" "Dobronocki" >>

Dlatego już przy ierwszych objawach przeziębienia trzeba zjeść coś ciepłego, wypić kompot ze świeżych bądź suszonych owoców, by uruchomić obieg limfy, za co odpowiadają nerki. Lepiej wtedy zrezygnować z jogurtów, słodyczy czy lodów. 

Czym grozi częte picie herbaty z cytryną? Posłuchaj całej rozmowy!

Audycji "Instrukcja obsługi człowieka" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15. Zapraszamy.

Czytaj także

Warzywa zadbają o wątrobę i nerki

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2011 14:51
Urszula Kwiatek (dietetyk): Póki jest ciepło, można jeść dokładnie umyte zielone sałaty, które są pełne witamin z grupy B i jednocześnie wątroba je uwielbia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokonaj grypę… cukrem!

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2013 11:00
- Bierzemy do buzi łyżeczkę cukru i czekamy aż się rozpuści, wypluwamy. Bierzemy następną łyżeczkę. Tak bawimy się od pół godziny do kilku godzin. Po 4 godzinach można w ten sposób wyleczyć zaawansowaną grypę - mówi w Trójce dr Grażyna Pająk, biolog i dietetyk.
rozwiń zwiń