Chcesz się zmienić? Bez ciśnienia

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2013 15:48
Często, kiedy planujemy coś w sobie zmienić, w głowie pojawia się opór, na myśl przychodzi walka, silna wolna i determinacja. Tymczasem okazuje się, że nie o wszystko w życiu trzeba brutalnie walczyć.
Audio
Chcesz się zmienić? Bez ciśnienia
Foto: Glow Images/East News

O zmianach można myśleć też "bez zbędnego napinania się" – przekonywał w "Instrukcji obsługi człowieka” psycholog Tomasz Jamroziak. – O zmianach warto myśleć lekko, żeby nie były one kolejnym ciężarem, obowiązkiem i źródłem stresu. Bo wtedy, jeśli ktoś np. postanawia nie spóźniać się , pod presją pije szybko poranna kawę, łatwiej się nią obleje i straci cenny czas – przestrzega gość Grażyny Dobroń.

Tymczasem są osoby, które na wszystko mają czas, robią wszystko bez stresu i w efekcie są na porannym spotkaniu 20 minut przed czasem. W takim podejściu do życia pomaga tzw. stan flow, czyli umysłowy przepływu albo uskrzydlenia. - Wtedy trudne rzeczy stają się łatwe, bo umysł wchodzi w stan jakby nadprzewodnikowy, gdzie nie ma oporów. Nie mamy wątpliwości i rzeczy nam wychodzą. Niestety często jest tak, że sami siebie hamujemy oporami wewnętrznymi – opowiadał psycholog.

Jaki jest więc sposób na konstruktywną zmianę? - Dajmy sobie szansę połączoną z determinacją. I pamiętajmy, że kiedy człowiek eksperymentuje, sprawdza i doświadcza nowości, nawet błąd jest nauką – dodaje Tomasz Jamroziak.

Audycji "Instrukcja obsługi człowieka" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15. Zapraszamy.

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>

(ei)

Czytaj także

Życie według planu minimum nigdy nie da szczęścia

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 13:29
Tomasz Jamroziak (psycholog): Zbyt często myślimy sobie: nie będę próbował, bo nie dam rady. Wtedy gdzieś w środku mamy przekonanie, że nasze życie nie należy tak naprawdę do nas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Supermanie, obudź się do własnego życia!

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2012 20:00
Większość z nas lubi zajmować się życiem innych ludzi, wchodzić w cudzy świat. O życiorysach ludzi, którzy przechodzą obok, fantazjował też bohater jednego z opowiadań Etgara Kereta - do czasu aż usłyszał: "Obudź się do własnego życia!".
rozwiń zwiń