Jogurty dla dzieci? "Uwaga, to słodycz pod przykrywką"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 12:13
– Margaryna tak, a jogurt nie. Przynajmniej nie ten kolorowy, słodzony – przestrzegał w "Instrukcji obsługi człowieka” dietetyk Jakub Sobiecki.
Audio
Jogurty dla dzieci? Uwaga, to słodycz pod przykrywką
Foto: Glow Images/East News

W świecie rozwija się tzw. epidemiologia żywienia, czyli nauka, która pod lupę bierze konkretne produkty. – Jedno jest pewne, dorośli powinni zdecydowanie przejść w kierunku roślin – mówi Grażyna Dobroń. A jak jest w przypadku dzieci?  

Widać, że i tu kształtuje się "trend roślinny”. – Dzieci wegetariańskie i wegańskie rozwijają się prawidłowo zarówno fizycznie, jak i psychicznie – tłumaczy dr Jakub Sobiecki. I dodaje, że Amerykańska Akademia Pediatrii radzi, żeby od 2. roku życia stosować produkty mleczne o jak najniższej zawartości tłuszczu i zamienić masło na margarynę.
Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>

- Margaryny tzw. miękkie nie mają szkodliwych tłuszczów typu trans. Można stosować też awokada, orzechy, pestki, czy masło orzechowe - ale nie to amerykańskie, tylko samą pastę orzechową – dodaje Jakub Sobiecki.

I jeszcze jedno ostrzeżenie: jogurty. Te owocowe, czyli sztucznie dosładzane, zdecydowanie nie są dobre dla dzieci. – Dobrym  pomysłem w zastępstwie jest podanie jogurtu naturalnego, odtłuszczonego, na przykład ze zmiksowanymi owocami. Można dodawać też dżem niskosłodzony, co i tak będzie lepsze, niż te słodycze sprzedawane pod przykrywką produktów mlecznych – dodaje ekspert.

Audycji "Instrukcja obsługi człowieka" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15. Zapraszamy.

(ei)

Czytaj także

Selfcooking: zaskocz znajomych... własnym obiadem w restauracji!

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2013 13:05
Do tej pory było tak, że albo gotowało się w domu, albo szło się do restauracji. Ostatnio ten trend ulega zmianie i niektórzy zaczynają odwiedzać lokale, by samemu sobie coś upichcić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cholesterol bez tajemnic, czyli co jeść żeby nie żałować

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 15:24
- Wbrew powszechnemu przekonaniu cholesterol jest nam potrzebny. Trzeba tylko uważać, żeby nie przekroczyć normy – radziła w "Czterech porach roku" dietetyczka Ewa Sypnik-Pogorzelska.
rozwiń zwiń