Bez ego żyje się lżej?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 14:33
- W naszych czasach ego to nadmuchany mocno koncept, który często bardziej niszczy, niż buduje. Bez ego żyje się lżej - uważa psycholog Paweł Jan Mróz.
Audio
Bez ego żyje się lżej?
Foto: Glow Images/East News

Pojęcie "ego" wymyślił Zygmunt Freud. Jest to część ludzkiej osobowości, decydująca o tym, jakie popędy i w jaki sposób zostaną zaspokojone, a które zostaną wyparte. Zasadnicza rola ego to godzenie wymagań organizmu z warunkami środowiskowymi.
Zdaniem psychologa Pawła Jana Mroza, w naszych czasach ego to "nadmuchany mocno koncept, który często bardziej niszczy, niż buduje". -Traktuję siebie jak pewnego rodzaju plemię, które ma różne aspekty. Jest tam część, która jest bardzo wesoła; jest część, która czasem jest bardzo zamknięta w sobie; jest też część, która lubi ćwiczyć kung-fu. To wszystko jestem ja. Moim zdaniem nazywanie jakiejś części mnie ego jest ograniczające, przestałem to robić - tłumaczy gość Trójki.

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>

Mróz proponuje, by do człowieka podejść z bardziej "dynamicznej perspektyw, czyli z perspektywy relacji, które zachodzą w nas samych, pomiędzy aspektami nas". Psycholog tłumaczy, że on każdego dnia wieczorem robi przegląd tego, co danego dnia zrobił. Za dobre rzeczy, takie jak zabawa z synem, zawiązanie dobrej relacji towarzyskiej czy podjętą dobrą decyzję biznesową, Mróz siebie chwali.
- Absolutnie przyznaję się, że jest we mnie czasami niepokorny, zadufany w sobie Paweł. Ale po co od razu nazywać to ego? To po prostu jest część mnie. Jest Paweł, który patrzy jak jego syn bawi się na placu zabaw i jest totalnie zaangażowany w to co robi, inny Paweł jest na scenie i mówi do 300 osób i widzi radość w oczach tych ludzi, jest jeszcze inny Paweł, która ma swoje małe grzeszki - mówi.

Psycholog dodaje, że nie można się dołować, trzeba się nagradzać i myśleć o tym, co moglibyśmy zrobić lepiej.
Audycji "Instrukcja obsługi człowieka" można słuchać od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15. Zapraszamy.

Czytaj także

Masz w sobie gen przywódcy?

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2013 18:00
Zachowania przywódcze dziedziczymy po rodzicach. W czwartkowym "W cztery oczy" udowodniliśmy, że rzeczywiście tak jest.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie marzysz? Nie żyjesz

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 14:00
Wiele osób marząc o czymś od razu się dołuje, szybko dochodzi do wniosku, że marzenie nigdy się nie spełni. Przekonują sami siebie: to nierealne, nie ma szans, nie dam sobie rady, to się nie uda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak grzecznie odmówić pożyczania?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 12:14
Płyty, książki, kosmetyki, zabawki - to rzeczy, które najczęściej pożyczamy. Co jednak zrobić, kiedy nie darzymy kogoś zaufaniem i nie chcemy dzielić się naszą własnością?
rozwiń zwiń