Chroń dziecko przed atopowym zapaleniem skóry

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2013 17:00
Atopia dotyka 1/3 Amerykanów, w Polsce cierpi na nią co czwarte dziecko do 3. roku życia. Choroba objawia się zmianami skórnymi o różnym nasileniu.
Audio
  • Chroń dziecko przed atopowym zapaleniem skóry (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
Atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóryFoto: Jambula/Wikipedia/domena publiczna

Atopowe zapalenie skóry to choroba z której się nie wyrasta, jej konsekwencją może być pojawienie się astmy lub alergii pokarmowej. - Dziecko z atopią ma problemy ze snem, trudności z koncentracją, jest pobudzone, drapie się. W szkole często jest wytykane palcami, izolowane. Napięcie i stres powodują nasilenie się zmian skórnych - mówi dr Zbigniew Samochocki, alergolog-dermatolog.

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

Choroba zazwyczaj ujawnia się przed ukończeniem przez dziecko 5. roku życia, ale zdarzają się też przypadki, kiedy zmiany pojawiają się nagle u pacjentów po 40-stce.

Jak podkreśla dr Samochocki ponieważ nie znamy przyczyn choroby, bardzo ważna jest obserwacja. Wiele uwagi osoby cierpiące na atopowe zapalenie skóry muszą poświęcać kąpieli. Używanie zwykłego mydła tylko pogłębia uszkodzenia skóry, chorzy muszą więc stosować specyfiki przepisane przez lekarza ignorując reklamy kolejnego "hipoalergicznego, niepodrażniającego mydła".

Jest jednak szansa uchronienia dziecka przez atopią czy alergiami. Ważne jest aby kobiety w ciąży i matki karmiące wzbogaciły swoją dietę o probiotyki m.in. bakterie Lactobacillus.

"Instrukcja obsługi człowieka" w Trójce od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15. Zapraszamy.

 

Zobacz więcej na temat: dzieci zdrowie

Czytaj także

Nie stresuj swoich włosów!

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 14:41
- Po ciężkim dniu, kiedy jesteśmy naładowani negatywnymi emocjami, warto zrobić sobie masaż skóry głowy - radzi Izabela Szymczak, trycholog, czyli ekspert od schorzeń skóry głowy i włosów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agresji mówimy "nie" i chorujemy...

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2013 22:00
- Permanentna szczęśliwość to byłby idealny stan dla naszego organizmu - mówią w Trójce lekarze. No ale w życiu dużo częściej mamy do czynienia ze stresem. Jesteśmy zaprogramowani tak samo jak ludzie pierwotni: stresująca sytuacja oznacza walkę na pięści. Zdrowo tego tak ciągle unikać?
rozwiń zwiń