Wegetarianizm od małego. "Dlatego nie jemy zwierząt"

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 12:22
“Dlatego nie jemy zwierząt” to pierwsza książka dla dzieci, która ze szczerością i współczuciem przygląda się życiu i niedoli zwierząt na fermach przemysłowych.
Audio
  • Katarzyna Malec o wegetarianizmie u dzieci (Instrukcja obsługi człowieka/Trójka)
Fantazja w kuchni jest niezbędna jeśli chcę się stworzyć kulinarne dzieło sztuki
Fantazja w kuchni jest niezbędna jeśli chcę się stworzyć kulinarne dzieło sztukiFoto: Glow Images/East News

Barwna obsada złożona ze świnek, indyków, krów i wielu innych zwierząt przybliży młodym czytelnikom wegetarianizm i weganizm. Te ujmujące zwierzątka pokazane są zarówno w swoim naturalnym środowisku - gdy tworzą relacje, szturchają się noskami, przytulają się i oczarowują swoimi rytuałami i rodzinnym instynktem - a także w smutnych warunkach na fermach przemysłowych.

Książka pokazuje wpływ, jaki jedzenie zwierząt ma na nasze środowisko, lasy deszczowe i zagrożone gatunki, a także sugeruje, jakie kroki dzieci mogą podjąć, by dowiedzieć się więcej o wegetariańskim i wegańskim stylu życia.

Gość audycji "Instrukcja obsługi człowieka" w radiowej Trójce Kasia Malec, która prowadzi blog kulinarny Matka Weganka i Jej Dziecko oraz gotuje w wegetariańskim przedszkolu, mówiła, że dzieci łączy czysta, dziecięca miłość do zwierząt i stąd łatwiej nakłonić je na wegetarianizm.

- Ja i Łucja (5 lat) jesteśmy wegankami. Obie wyznajemy zasadę, że nie ma takiego podziału jak zwierzęta do kochania i do jedzenia. Wszyscy powinniśmy się sobą opiekować - tłumaczyła.

- Dzieci mają "otwarte głowy", rozmawiają o różnicach, ale nie piętnują się wzajemnie. Jeśli w naturalny sposób przedstawi się dziecku, czym jest wegetarianizm, to ono w naturalny sposób to zaakceptuje - dodała blogerka.

Więcej rozmów Grażyny Dobroń na temat rozwoju osobistego, zdrowia i psychologii znajdziesz na podstronach "Instrukcji obsługi człowieka" i "Dobronocki" >>>

"Instrukcja obsługi człowieka" w Trójce - od poniedziałku do czwartku o godz. 11.15.

mr

Czytaj także

Inspekcja handlowa: wyłapać mięsnych oszustów

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2013 11:48
Informacje o fałszowaniu wołowiny koniną, wprowadzaniu do obrotu przeterminowanych wyrobów i uboju chorych zwierząt budzą niepokój konsumentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak poprawić wizerunek polskiej żywności

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2013 10:00
Polska żywność jest dobra, ale na rynkach międzynarodowych może nie obronić się sama.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pokrzywa w rosole, czyli czego nie wiemy o ziołach

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2013 14:59
- Cokolwiek co w tej chwili rośnie na polach, łąkach i w lasach buduje nasze zdrowie. Dzięki ziołom możemy być kwitnący i pełni energii - mówiła Stefania Korżawska, autorka wielu książek o ziołach.
rozwiń zwiń