Warunki umowy, czyli ogólnopolski bestseller

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2013 16:57
Tę lekturę przed świętami do rąk dostajemy dość często, bo kupujemy więcej niż zwykle. Chodzi o książeczkę pod tytułem "Warunki umowy". Postanowiliśmy sprawdzić, jak często jest faktycznie czytana i dokładnie prześledzić zwroty akcji w poszczególnych rozdziałach.
Audio
  • Warunki umowy, czyli ogólnopolski bestseller (Zapraszamy do Trójki - ranek)
IV Salon Ciekawej Książki od piątku w Łodzi
IV Salon Ciekawej Książki od piątku w ŁodziFoto: Glow Images/East News

Zdaniem Romana Chynkowskiego z Biblioteki Narodowej książka "Warunki umowy" mogłaby uchodzić za bestseller, gdyby była czytana. - Mówiąc bardziej serio: lista bestsellerów w Polsce to jest trochę co innego niż to, co Polacy najczęściej czytają. Rynek książki to nie to samo, co wybory lekturowe. Obserwujemy w badaniach czytelnictwa wzrost odsetka tych osób, które nie czytają książek. Czytają jednak stosunkowo krótkie teksty, około trzech stron maszynopisu. Można przypuścić, że są to teksty, które pełnią jakieś funkcje informacyjne - mówi Chynkowski.

Jerzy Sosnowski, pisarz i dziennikarz Trójki twierdzi, że tę lekturę już przejrzał, żeby zorientować się jaki jest charakter zawiązania akcji. - Robi wrażenie pasjonującego utworu. Jest tu szwarccharakter, czyli abonent vel klient. Jest grupa dzielnych obrońców sprawiedliwości, czyli centrum obsługi klienta - opowiada Sosnowski.

- Jest zawiązane akcji w związki z podpisaniem umowy, są rozdziały, czyli okresy rozliczeniowe, czasem można w nich znaleźć suspensy, jak u Hitchcocka - zachwala dziennikarz. Według niego czytelnik ma wpływ na kształt lektury, czyli w zależności od jego interpretacji może nastąpić "happy end" albo nawet "happier end". - Szczęśliwy koniec to rozwiązanie umowy,  a szczęśliwszy to podpisanie następnej - podsumowuje Sosnowski.

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału, który przygotowała Anna Rokicińska.

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między 6.00 a 9.00.

(mp)

Czytaj także

Dziecko w samochodzie niebezpiecznie rozprasza kierowcę?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2013 09:39
Podróżowanie z dziećmi potrafi być poważnym wyzwaniem. Australijscy naukowcy dowodzą, że maluchy w aucie rozpraszają kierowcę bardziej niż rozmowa przez telefon komórkowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pozbycie się stopni z WF lekarstwem na dziecięcą otyłość?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2013 12:04
- Zniesienie stopnia z wychowania fizycznego zachęci uczniów do ćwiczeń gimnastycznych - tak twierdzą lekarze. Pediatrzy biją na alarm, że dzieci unikają zajęć fizycznych z obawy przed niższą średnią na świadectwach. W efekcie nie ruszają się i tyją.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przedświąteczna gorączka zakupów już się zaczęła

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 10:45
Gdy kupujemy prezenty wyzwalają się w nas prymitywne instynkty przetrwania, a człowiek w zatłoczonym sklepie przypomina zaszczute zwierzę, czyli dopada nas zakupowe szaleństwo - tak wynika z badań brytyjskich naukowców.
rozwiń zwiń