X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dzień babci, czyli dzień opowiadaczki i rabusia?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 09:46
Wizerunek babci w literaturze dziecięcej w ostatnich latach bardzo się zmienił. Oprócz znanej z klasycznych bajek Baby Jagi czy wróżki, pojawiają się tez babcie… rabusie.
Audio
  • Jak wygląda wizerunek babci w literaturze, a jak jest w rzeczywistości? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Wizerunek babci przedstawiony w książkach bardzo się zmienił, ale niezmiennie babcie to wspaniałe towarzyszki do czytania i opowiadania rozmaitych historii
Wizerunek babci przedstawiony w książkach bardzo się zmienił, ale niezmiennie babcie to wspaniałe towarzyszki do czytania i opowiadania rozmaitych historii Foto: Glow Images/ East News

Znawca literatury dziecięcej Grzegorz Leszczyński podkreśla, że wizerunek babci w książkach przez lata bardzo się zmieniał. - Dawniej to była Baba Jaga albo wróżka czy zielarka. Czyli takie babcie miały moc zła albo magiczną moc wiedzy. Później stały się gawędziarkami i opowiadaczkami w ciepłych bamboszach, otoczonymi wianuszkiem zasłuchanych wnuków - powiedział Grzegorz Leszczyński w porannej audycji "Zapraszamy do Trójki".

Najpiękniejsze bajki do kupienia w sklepie internetowym Polskiego Radia>>>

Są jednak w literaturze także babcie okropne, jak Babcia Rabuś Davida Williamsa. - Na jednej ze stron jest rysunek będący kwintesencją babcinej brzydoty. Jest rabusiem i chce ukraść klejnoty koronacyjne. Więc mamy zupełnie nowy powiew babcinych postaci - dodaje Grzegorz Leszczyński.

Jak babcia wykreowana w literaturze ma się do wizerunku współczesnej babci? Zapraszamy do wysłuchania materiału, który przygotowała Anna Rokicińska.

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między 6.00 a 9.00

(ei)

Czytaj także

Przed ich występami napięcie sięga zenitu

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2013 09:40
Występy "na żywo” są nieprzewidywalne. Na wielkiej scenie artystka czy artysta może nagle zacząć dłubać w nosie lub podwijać spódniczkę pokazując widzom majteczki w gwiazdeczki. Publiczność z utęsknieniem jednak czeka na te występy, bo są naturalne, pełne ekspresji i pozbawione tremy.
rozwiń zwiń