Krym w granicach Rosji. Czas na wschodnią Ukrainę?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 10:22
- Mieszkańcy Krymu nie zastanawiają się czy przynależność do Federacji Rosyjskiej sprawi, że będzie im się żyło lepiej. Powtarzają wciąż tylko "jesteśmy dumni, że jesteśmy w Rosji" - relacjonuje z Krymu Michał Żakowski, specjalny wysłannik Polskiego Radia.
Audio
  • Krym w granicach Rosji. Czas na wschodnią Ukrainę? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Mieszkańcy Sewastopola świętują zakończenie referendum, według którego aż 95 procent głosujących opowiedziało się za przyłączeniem Krymu do Rosji
Mieszkańcy Sewastopola świętują zakończenie referendum, według którego aż 95 procent głosujących opowiedziało się za przyłączeniem Krymu do RosjiFoto: PAP/EPA/ANTON PEDKO

- Wszyscy dziennikarze, którzy przyjechali z Zachodu relacjonować wydarzenia na Krymie zastanawiają się, jaki będzie następny ruch Moskwy? Czy dojdzie do aneksji wschodniej Ukrainy? Czy w Doniecku lub Charkowie też dojdzie do przejęcia lokalnej władzy? - wylicza niewiadome korespondent, przypominając, że na wschodniej Ukrainie bardzo silne są nastroje prorosyjskie.

Rosja przyłączy Krym. Dojdzie do konfliktu zbrojnego? [relacja]

Jak dodaje do dziennikarzy docierają informacje o podziałach do jakich dochodzi w wioskach na granicy nieuznawanej Republiki Krymu. - Część ludności rosyjskojęzycznej zaczyna mówić po ukraińsku demonstrując swoją przynależność do Kijowa - mówi.

Kryzys na Ukrainie: serwis specjalny >>>

Obecnie na Krymie przebywa trzykrotnie więcej rosyjskich żołnierzy niż zakładała umowa rosyjsko-ukraińska. Sytuacja wciąż się komplikuje. Brak jest jasności m.in. w kwestii obowiązującego czasu. Czy na Krymie obowiązuje czas moskiewski czy kijowski? Pojawiły się też spory ws. obowiązującej waluty. - Rozeszła się wiadomość, że pensje mają być wypłacane w rublach, nie zaś w ukraińskich hrywnach. Nie wiadomo jednak po jakim kursie miałoby dojść do przewalutowania - przyznaje Michał Żakowski.

Kalendarium zdarzeń na Ukrainie >>>

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między 6.00 a 9.00.

(gs/mp)

Czytaj także

Referendum bez niespodzianek. Co dalej z Krymem?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 09:13
Mieszkańcy Krymu zdecydowali w niedzielnym referendum, że chcą odłączenia półwyspu od Ukrainy. Wyniki tego głosowania za ważne uznaje wyłącznie Rosja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eberhardt: ta cała wojna, ten cały kryzys, nie jest o Krym

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2014 18:55
- Półwysep jest dla Rosji pierwszym celem działań, będzie albo nagrodą pocieszenia albo początkiem działań na rzecz podporządkowania sobie całej Ukrainy - mówi w audycji "Trzy strony świata" dr Adam Eberhardt, wiceszef Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sankcje UE i USA wobec Rosji. "To jest bezradność"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2014 09:59
Według gości audycji "Komentatorzy" kraje zachodnie nie są w stanie wywrzeć na Rosji wystarczającej presji, by Kreml zrezygnował z przejęcia Krymu.
rozwiń zwiń