Najbardziej irytujące piosenki świata. Jak ich nie nucić?

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2014 09:04
By wpaść w pułapkę, czasami wystarczy jedna fraza. - Zwłaszcza jeśli zaśpiewana jest przez kogoś w charakterystyczny sposób, że tak to eufemistycznie ujmę - mówi Mariusz Owczarek, który zna sposób, jak uniknąć nucenia nielubianych piosenek, które same pchają się nam do głowy.
Audio
  • "Najbardziej człowieka czepiają się piosenki melodyjne" (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Przypadek dźwięku to protest przeciwko hałasowi, który raz jest pseudomuzyką, a kiedy indziej odgłosami naszej cywilizacji. W nieco groteskowej formie gdański pisarz ukazuje, do czego może doprowadzić człowieka tęsknota za odrobiną ciszy.
"Przypadek dźwięku" to protest przeciwko hałasowi, który raz jest pseudomuzyką, a kiedy indziej odgłosami naszej cywilizacji. W nieco groteskowej formie gdański pisarz ukazuje, do czego może doprowadzić człowieka tęsknota za odrobiną ciszy.Foto: Glow Images/East News

- Muzyka dociera do nas podkorowo, czyli nierozumowo. Nie kontrolujemy tego. To, co nucimy, nie do końca pokrywa się z tym, co lubimy i co chcielibyśmy nucić - mówi Edyta Bonk, psycholog rozwojowy ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Sopocie. - Muzyka mocno związana jest z emocjami, wzbudza pewne kategorie uczuć: pobudza, uspakaja. Może być tak, że kiedy wyjdziemy z domu tryskając humorem i usłyszymy wesolutką przyśpiewkę, to ona nam "wpadnie", bo będzie pasować do naszego stanu emocjonalnego - dodaje.

- Wszystko zależy od tego, co dany utwór w sobie ma: może to być fraza, rym, fragment teledysku czy coś, co nagle w nas uderzy. Zapamiętamy to sobie i będzie to w nas "latać" - przekonuje DJ Yaggi.

Czy można "uchronić się" przed niechcianymi piosenkami? - Może dobrym sposobem, żeby czepiały się nas tylko te ulubione piosenki, jest słuchanie tylko tych piosenek, by zwalczyć te nielubiane - proponuje Mariusz Owczarek.

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału, który przygotowała Izabela Woźniak.

(mk)

Czytaj także

Powiedz mi, czego słuchasz, a powiem ci, jaki jesteś

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 10:00
Czy to, czego słuchamy, świadczy o nas? Podobno tak. Okazuje się, że fani jazzu mają szerokie horyzonty, fani popu są konwencjonalni, a opery - kreatywni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do czego potrzebna nam dziś muzyka?

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2013 15:45
- Tak samo jak padły pewne bariery gatunkowe w muzyce, tak samo pewne wątki ideologiczne czy światopoglądowe też się bardzo swobodnie mieszają. Nie ma takiej potrzeby, aby obowiązkowo to co dobre w muzyce było jednocześnie kontestacyjne - powiedział w Czwórce dziennikarz muzyczny "Gazety Wyborczej" Robert Sankowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka w nauce (raczej) nie pomaga

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2014 15:40
Nie sposób jednoznacznie stwierdzić czy słuchanie muzyki pomoże nam w nauce, czy przeszkodzi. Zdania ekspertów są podzielone.
rozwiń zwiń