Mali informatycy. Programowania można się uczyć od najmłodszych lat

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Mali informatycy. Programowania można się uczyć od najmłodszych lat
Foto: Glow Images

Według ekspertów programowanie powinno być kolejnym językiem, którego uczą się dzieci. Jak się okazuje, tworzenie prostych gier czy animacji to wcale nie czarna magia.

Posłuchaj

Programowania można się uczyć od najmłodszych lat (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Jak wyjaśnia Blanka Fijołek z Samsung Electronics Polska, w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych programowania uczą się dzieci już na etapie wczesnej edukacji. - Takim pozytywnym przykładem jest Estonia, która już dwa lata temu wprowadziła programowanie dla uczniów 1. i 2. stopnia, czyli 7-latków - wyjaśnia.

W Polsce także prowadzone są już pierwsze tego typu zajęcia, np. w ramach programu Mistrzowie Edukacji, który wykorzystuje narzędzie Scratch. Dzieci tworzą proste gry i animacje.

- Programowanie to język przyszłości. Bardzo współczesna, bardzo nowoczesna kompetencja i właściwe taki język, którego powinniśmy uczyć się równolegle z językiem macierzystym i językiem obcym. Dlatego o programowaniu mówi się jako o trzecim języku - tłumaczy Blanka Fijołek.

Janusz Wierzbicki z Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów mówi, że programowania mogą uczyć się nawet najmłodsze dzieci. - Jeżeli chodzi o naukę programowania przez zabawę, taka jaką mamy w Scratch, to jak najbardziej nawet młodsze dzieci możemy zachęcać do tego, dlatego że tu uczymy podstaw programowania, ale w taki przezroczysty i fajny sposób. Dzieciaki nawet nie mając wiedzy programistycznej, nie wiedząc co to jest pętla czy jakakolwiek inna instrukcja języka, zaczynają składać swoją widokówkę multimedialną czy prostą grę i uczą się przez kreację samej idei programowania - wyjaśnia Wierzbicki.

Jego zdaniem wczesne wprowadzanie elementów programowania do edukacji maluchów sprawi, że w przyszłości nie będą im straszne proste pojęcia informatyczne. - Młodzi ludzie boją się tych kierunków, bo im programowanie kojarzy się ze sztuką magiczną, tajemną, matematyką, fizyką. Im wcześniej pokażemy im, że to może być coś fajnego i w sposób prosty moje pomysły mogą realizować komputery, tym lepiej, bo później mogą taką wiedzę wykorzystać w praktyce - mówi ekspert.

Dzieci uczące się programowania uważają, że takich zajęć powinno być więcej, bo trudno w ciągu jednej godziny w tygodniu nadążyć za wszelkimi zmianami w świecie informatyki.

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału przygotowanego przez Kubę Witkowskiego.

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między 6.00 a 9.00.

bk/mp

Polecane