Klapki japonki są niemęskie? "To taki przykład, jak różowa koszula"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Klapki japonki są niemęskie? "To taki przykład, jak różowa koszula"
Foto: Othertree/sxc.hu/cc

Jak mówi w porannej audycji "Zapraszamy do Trójki" Magdalena Rosłaniec, z japonkami jest podobnie, jak z różowymi koszulami czy krawatami w kwiaty, bardzo modnymi w tym sezonie. - Są one tak męskie, jak facet, który je nosi - tłumaczy. Jej zdaniem japonki są doskonałymi butami na lato dla mężczyzn, którzy są pewni siebie i potrafią je dobrze dopasować do stroju.

Posłuchaj

Japonki są niemęskie? Materiał Kuby Witkowskiego (Trójka/Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

To ostatnie jest niezwykle ważne. Klapek nie można bowiem nosić do wszystkiego. - Nie wyobrażam sobie z czego musiałyby być zrobione japonki, jak musiałyby wyglądać, by dobrze się prezentowały z biurowym strojem. Absolutnie nie. Ten rodzaj obuwia pasuje wyłącznie do strojów sportowych i casualowych - zaznacza Magdalena Rosłaniec z magazynu dla mężczyzn "Logo".
Zdaniem dziennikarza Trójki Tomasza Żądy, wszystko jest kwestią gustu i przyzwyczajenia. - Jedni chodzą w trampkach, inni wolą półbuty. Jedni lubią buty za kostkę inni tylko przed - zauważa. - Jeśli jesteś przyzwyczajony to ci nie przeszkadza, że coś tkwi ci między palcami - dodaje.
Jak przyznaje dziennikarz japonki kojarzą mu się z młodością w PRL. - Wówczas w ogóle było trudno kupić porządne buty. Letnie obuwie plażowe, chińskie, było dostępne w dwóch rodzajach, były dziewczyńskie motylki i japonki. Ta sympatia do japonek pozostała mi do dziś. Któregoś roku kupiłem sobie przyzwoite, skórzane, nie najtańsze japonki. Po tygodniu zepsuły się i musiałem je oddać do reklamacji - opowiada.
Zori czy japonki?
Japonki - jak wyjaśnia Jolanta Szczygieł-Rogowska z Muzeum Mody i Tekstyliów - były bardzo popularne w starożytności. W Japonii zwane były zori. Wytwarzano je ze słomy, najczęściej ryżowej lub innych włókien roślinnych albo z drewna. Nosili je zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Ten rodzaj buta był też popularny w starożytnym Egipcie czy Meksyku.

Japońskie
Japońskie zori. Fot. Madame/Wikimedia Commons/CC

Jeśli chodzi o czasy współczesne, japonki najwcześniej pojawiły się w Australii, na Hawajach i w Brazylii. Do tej pory niezwykle popularne są havaianas, na które boom rozpoczął się w latach 90.

Havaianas.
Havaianas. Fot. Kai Hendry/Wikimedia Commons/CC

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału przygotowanego przez Kubę Witkowskiego.

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między 6.00 a 9.00.

(kk, gs)

Polecane