Jak wypaść dobrze na zdjęciu? Talent fotografa i dobry sprzęt to nie wszystko...

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2014 11:00
Każdego roku robimy setki lub tysiące zdjęć - raz lepszych, raz gorszych. Wiele zależy od naszego sprzętu i talentu. Czasem jednak ani wielki talent, ani najlepszy sprzęt nie sprawią, że fotografowana osoba będzie zadowolona ze swojego wyglądu na zdjęciu. Dlaczego?
Audio
  • Jak dobrze wypaść na fotografii? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Jak wypaść dobrze na zdjęciu? Talent fotografa i dobry sprzęt to nie wszystko...
Foto: Glow Images/East News

- To temat bardzo trudny. Każdy człowiek ma w swojej głowie wizję własnej osoby, coś na kształt zdjęcia twarzy, które widzi codziennie w lustrze. Najczęściej ma przed oczami swój obraz en face. Do naszego widoku z profilu nie jesteśmy przyzwyczajeni. Z tego wynika niezadowolenie - mówi Marcin Dławichowski, fotograf, fotoreporter.

Jak zrobić dobre zdjęcie portretowe? - Zasada numer jeden brzmi: nigdy nie używaj szerokokątnego obiektywu. Oczywiście można przy jego pomocy wykonać dobry portret, ale on zawsze przerysowuje cechy człowieka. Jeśli fotografujemy dziewczynę, ciocię, kogoś znajomego, to użyjmy dłuższej optyki - 50 mm, 85 mm - takie parametry są idealne dla portretu. Skorzystajmy też z małej przesłony, dzięki temu głębia ostrości będzie mała, a tym samym fotografia otrzyma cechę lepszej plastyki.

Trójka zaprasza na znakomite, bezpłatne warsztaty fotgraficzne

Na pytanie Kuby Witkowskiego jak najlepiej wypaść na zdjęciu, satyryk Marcin Daniec odpowiada, że uśmiech nie może być przesadny. Najlepszy jest lekki, zawadiacki, a do tego świetnie sprawdzą się przymrużone oczy. O czym myśli Marcin Daniec, gdy obiektyw aparatu jest na niego skierowany? - Żadnych wyrzutów sumienia, lekka pewność siebie, ale nie przesadna. Trwa to trzy sekundy, a potem się normalnieje. I do kompletu jeszcze wstrzymujemy oddech - radzi satyryk.

- Każdy ma maskę. Dobry portrecista potrafi ją zdjąć. Fotograf, który chce wydobyć w portrecie cechy charakteru osoby, której robi zdjęcie, musi z nią spędzić trochę czasu, poznać ją, w pewnym momencie przyłapać, gdy jest naturalna. Takie fotografie przechodzą do historii, są znane. One nie zawsze podobają się bohaterowi zdjęcia, ale zawsze mówią o nim prawdę. A jak wiadomo, nie wszyscy chcą tę prawdę o sobie znać - tłumaczy Marcin Dławichowski.

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału przygotowanego przez Kubę Witkowskiego.

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między 6.00 a 9.00.

(fbi/mp)

Zobacz więcej na temat: fotografia hobby Trójka

Czytaj także

Nie wyrzucajmy zdjęć po babci, mogą być zaskakująco cenne

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 12:59
W poszukiwaniu śladów przeszłości trafiliśmy na Fundację Archeologia Fotografii, która od lat szuka historii na zdjęciach. Gość audycji "Mówię TAK", a zarazem prezes fundacji Karolina Puchała-Rojek podkreśliła, że zdjęcia zawsze towarzyszyły ludziom w istotnych momentach życia. - Dlatego wiele mówią o zwyczajach tych osób - mówiła.
rozwiń zwiń