75 lat temu Sowieci zaatakowali Polskę

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2014 10:30
17 września 1939 roku, podczas gdy Polska broniła się przed Niemcami, niespodziewanie została zaatakowana ze wschodu. Zanim jednak w świadomości społeczeństwa pojawiła się myśl o otwartej wojnie, używano określeń: interwencja, agresja czy napaść. Czy podobnie jest dziś na Ukrainie?
Audio
  • 75 lat temu Sowieci zaatakowali Polskę. Ze szlachetnych pobudek...? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Heinz Guderian i Siemion Kriwoszein odbierają radziecko-niemiecką defiladę w Brześciu, 1939
Heinz Guderian i Siemion Kriwoszein odbierają radziecko-niemiecką defiladę w Brześciu, 1939Foto: Bundesarchiv Bild 101I-121-0011A-22/wikimedia commons

Jak mówi dr Sławomir Kalbarczyk - historyk z Instytutu Pamięci Narodowej - Sowieci, tuż po tym, jak zaatakowali Polskę, przekonywali zarówno Polaków, jak i cały świat, że nie toczy się żadna wojna. Tłumaczyli, że w związku z agresją niemiecką, państwo polskie się rozpada, więc rząd sowiecki powinien objąć opieką Białorusinów i Ukraińców. Przekaz miał wyrażać zamiar działania wypływający ze szlachetnych pobudek...

Jak toczyła się II wojna światowa? Specjalny serwis Polskiego Radia >>>

Pojęcie wojny zmienia się na przestrzeni wieków. - Wojna w rozumieniu konfliktów z XIX wieku, czy nawet II wojny światowej, kiedy to ruszają na siebie wszystkie siły danych państw i niszczą nawzajem swoją gospodarkę i system państwa nie są już dziś prawie w ogóle praktykowane - mówi Jerzy Maria Nowak, były ambasador przy Radzie Północno-Atlantyckiej NATO.

17 września 1939 - czwarty rozbiór Polski>>>

Jerzy Maria Nowak dodaje, że do dziś nie mamy jasno określonej granicy między agresją a wojną. W kontekście choćby obecnej sytuacji na Ukrainie, używa się naprzemiennie zarówno takich słów jak napaść, agresja, interwencja, jak i wojna.

Zapraszamy do wysłuchania całego materiału przygotowanego przez Kubę Witkowskiego.

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między 6.00 a 9.00.

(fbi/mk)

Czytaj także

Rosja nie umie się uwolnić od własnej potęgi?

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 10:51
8 maja to rocznica zakończenia II wojny światowej. To jednak nie tylko historyczna data, ale swego rodzaju symbol, zwłaszcza w kontekście aktualnych wydarzeń międzynarodowych. W Trójce mówiliśmy o szczególnym znaczeniu tej daty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

II wojna światowa: największy konflikt w historii

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2014 10:58
Świat nie otrząsnął się jeszcze z traumy Wielkiej Wojny, a przyszło mu mierzyć się z kolejnym globalnym konfliktem. 1 września 1939 roku działa pancernika Schleswig-Holstein obwieściły wybuch II wojny światowej. Wojny, której skutki odczuwalne są do dziś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Lata wojny" - przypominamy najważniejsze wydarzenia II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2014 10:00
W roku 1939 rozpoczęły się dramatyczne lata wypełnione działaniami wojskowymi na wielką skalę. Wtedy też, już drugi raz w XX wieku, uruchomiła się zasada domina w relacjach międzynarodowych. Komu najbardziej zależało na wojnie? Dlaczego jej zakończenie ma różne daty?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyjątkowy album nieznanych zdjęć z II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 05:25
- Polska historia okresu II wojny światowej jest dobrze opisana, przeanalizowana i przedstawiona, ale w dużej mierze są to prace historyczne. Dopiero, gdy szukałem materiałów, które chciałem przedstawić w książce, zdałem sobie sprawę, jak niewiele wiemy o tym, jak wyglądali ci ludzie i te miejsca - mówi Marek Pernal, autor albumu "Dyplomacja polska w okresie II wojny światowej".
rozwiń zwiń