X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szkoci nie chcą niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 09:43
Ponad 55 proc. Szkotów zagłosowało w referendum niepodległościowym za pozostaniem Szkocji w Zjednoczonym Królestwie.
Audio
  • Szkoci nie chcą niepodległości (Zapraszamy do Trójki)
Szkocja pozostaje w Zjednoczonym Królestwie
Szkocja pozostaje w Zjednoczonym KrólestwieFoto: PAP/EPA/ANDY RAIN

Jak donosi z Edynburga nasz specjalny wysłannik Łukasz Walewski , za niepodległością opowiedziały się dwa największe miasta Szkocji - Glasgow i Dundee. Frekwencja była rekordowa, w wielu okręgach przekroczyła ponad 90 proc.

- Większością głosów Szkocja zdecydowała, że na tym etapie nie będzie niepodległa. Uznaję ten wynik i wzywam całą Szkocję, by uznała demokratyczny wybór naszych obywateli - powiedział Alex Salmond , pierwszy minister Szkocji. Podziękował mieszkańcom za głosy oddane za niepodległością.
x-news.pl, CNN

W obozie szkockich narodowców rozczarowanie, natomiast lider kampanii "Better Together" na rzecz pozostania Szkocji w Zjednoczonym Królestwie Alistair Darling z ulgą stwierdził, że to dobry wybór Szkocji.

- To była kampania, która zarówno pobudziła ludzi, jak i czasem ich dzieliła. Niektórzy czuli, że nie mogą się wypowiedzieć inaczej niż przez kartkę wyborczą. Tymi podziałami trzeba się teraz zająć. Wraz z kolegami będziemy pracować nad tą sprawą, abyśmy po referendum znowu się zjednoczyli - zadeklarował.

Liczenie
Liczenie głosów. Fot. PAP/EPA/ROBERT PERRY

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron oświadczył, że obietnice złożone Szkotom przed referendum zostaną zrealizowane. - Aby rozszerzyć prawa autonomii Szkocji o sprawy podatkowe i wydatki socjalne, zgoda co do tych spraw musi zapaść do listopada, aby przyjąć nowe prawo do stycznia - podkreślił.

Dodał, że przyzna nowe prerogatywy państwom wchodzącym w skład Zjednoczonego Królestwa. - Zwiększenie praw Szkocji musi iść w parze ze zwiększeniem praw obywateli Anglii, Walii i Irlandii Północnej - zaznaczył.

Brytyjski
Brytyjski premier David Cameron. Fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

x-news.pl, CNN
Wyniki referendum zapewniają Wielkiej Brytanii utrzymanie znacznej części terytorium, złóż ropy oraz zlokalizowanych w Szkocji baz arsenału nuklearnego. Decyzja Szkotów daje też Wielkiej Brytanii szansę uniknięcia niestabilności finansowej, prognozowanej przez część ekspertów w razie secesji Szkocji oraz utrzymanie siły brytyjskiego głosu w instytucjach międzynarodowych, w tym w UE.

Wysłuchaj całej relacji Łukasza Walewskiego!

(Trójka/PAP/kk/mk)

Czytaj także

Szkoci wybrali zjednoczenie. Nie chcą niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 07:37
Są pełne wyniki szkockiego referendum, nie będzie rozbicia Zjednoczonego Królestwa. 55,3 proc. głosujących postawiło na jedność. Frekwencja wyborcza wyniosła 84,9 procent.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkockie referendum z incydentami. Pogróżki i pobicia

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 07:22
Brytyjskie media zwracają uwagę na przebieg głosowania. Były przypadki zastraszania, mobbingu i przemocy ze strony nacjonalistów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Funt bije rekordy po odrzuceniu przez Szkotów niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 17:13
55,3 procent Szkotów opowiedziało się przeciwko wystąpieniu z Wielkiej Brytanii w czwartkowym referendum niepodległościowym - podano w Edynburgu po przeliczeniu głosów ze wszystkich 32 okręgów wyborczych w Szkocji. W piątek rano funt szterling umocnił się.
rozwiń zwiń