Szkoci nie chcą niepodległości

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Szkoci nie chcą niepodległości
Szkocja pozostaje w Zjednoczonym KrólestwieFoto: PAP/EPA/ANDY RAIN

Ponad 55 proc. Szkotów zagłosowało w referendum niepodległościowym za pozostaniem Szkocji w Zjednoczonym Królestwie.

Posłuchaj

Szkoci nie chcą niepodległości (Zapraszamy do Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Jak donosi z Edynburga nasz specjalny wysłannik Łukasz Walewski , za niepodległością opowiedziały się dwa największe miasta Szkocji - Glasgow i Dundee. Frekwencja była rekordowa, w wielu okręgach przekroczyła ponad 90 proc.

- Większością głosów Szkocja zdecydowała, że na tym etapie nie będzie niepodległa. Uznaję ten wynik i wzywam całą Szkocję, by uznała demokratyczny wybór naszych obywateli - powiedział Alex Salmond , pierwszy minister Szkocji. Podziękował mieszkańcom za głosy oddane za niepodległością.

x-news.pl, CNN

W obozie szkockich narodowców rozczarowanie, natomiast lider kampanii "Better Together" na rzecz pozostania Szkocji w Zjednoczonym Królestwie Alistair Darling z ulgą stwierdził, że to dobry wybór Szkocji.

- To była kampania, która zarówno pobudziła ludzi, jak i czasem ich dzieliła. Niektórzy czuli, że nie mogą się wypowiedzieć inaczej niż przez kartkę wyborczą. Tymi podziałami trzeba się teraz zająć. Wraz z kolegami będziemy pracować nad tą sprawą, abyśmy po referendum znowu się zjednoczyli - zadeklarował.

Liczenie
Liczenie głosów. Fot. PAP/EPA/ROBERT PERRY

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron oświadczył, że obietnice złożone Szkotom przed referendum zostaną zrealizowane. - Aby rozszerzyć prawa autonomii Szkocji o sprawy podatkowe i wydatki socjalne, zgoda co do tych spraw musi zapaść do listopada, aby przyjąć nowe prawo do stycznia - podkreślił.

Dodał, że przyzna nowe prerogatywy państwom wchodzącym w skład Zjednoczonego Królestwa. - Zwiększenie praw Szkocji musi iść w parze ze zwiększeniem praw obywateli Anglii, Walii i Irlandii Północnej - zaznaczył.

Brytyjski
Brytyjski premier David Cameron. Fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA

x-news.pl, CNN
Wyniki referendum zapewniają Wielkiej Brytanii utrzymanie znacznej części terytorium, złóż ropy oraz zlokalizowanych w Szkocji baz arsenału nuklearnego. Decyzja Szkotów daje też Wielkiej Brytanii szansę uniknięcia niestabilności finansowej, prognozowanej przez część ekspertów w razie secesji Szkocji oraz utrzymanie siły brytyjskiego głosu w instytucjach międzynarodowych, w tym w UE.

Wysłuchaj całej relacji Łukasza Walewskiego!

(Trójka/PAP/kk/mk)

Polecane