Wojciech Pokora kończy 80 lat

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 10:50
Grał główną rolę w filmie "Poszukiwany, poszukiwana", był inżynierem Gajnym w serialu "Czterdziestolatek" i docentem Furmanem w "Alternatywy 4". Wojciech Pokora, znany i lubiany aktor komediowy, 2 października kończy 80 lat.
Audio
  • Wojciech Pokora kończy 80 lat (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Wojciech Pokora
Wojciech PokoraFoto: PAP/Marcin Wegner

Stworzył charakterystyczne role w obrazach "Zezowate szczęście" Andrzeja Munka, "Rejs" Andrzeja Piwowskiego czy "C.K. Dezerterzy" Janusza Majewskiego. Z kreacji filmowych sam najbardziej ceni postać hrabiego Ponimirskiego w serialu "Kariera Nikodema Dyzmy". I choć w dorobku artystycznym ma także kilkadziesiąt ról teatralnych, choć wielokrotnie występował w Teatrze Telewizji, to w pamięci widzów zapisał się jako aktor Stanisława Barei.

Grał w niemal wszystkich jego filmach ("Brunet wieczorową porą", "Miś", "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz" czy "Zmiennicy"). Popularność przyniosły mu też występy w radiowych i telewizyjnych kabaretach. Wojciech Pokora grał w "Kabareciku" Olgi Lipińskiej, występował także w "Owcy" i "Dudku". Jego role w słuchowiskach Polskiego Radia i skecze odgrywane razem z Ireną Kwiatkowską, Jerzym Dobrowolskim i Bogdanem Łazuką przeszły do historii, zwłaszcza z serii "Serwus, jestem nerwus" czy "Dzień dobry, jestem z Kobry". W ubiegłym roku aktor został uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Wojciecha Pokorę możemy oglądać na trzech warszawskich scenach, występuje na deskach Teatru 6. Piętro, w Och-Teatrze i w Kwadracie.
Wojciech Pokora urodził się 2 października 1934 w Warszawie. Ukończył Technikum Budowy Silników we Wrocławiu, przez kilka lat pracował w Fabryce Samochodów Osobowych w Warszawie. W 1958 roku ukończył PWST w stolicy i rozpoczął karierę aktorską. Po raz pierwszy przed kamerami wystąpił w 1953 roku w "Przygodzie na Mariensztacie", pierwszym barwnym filmie powojennym. Pierwszą "prawdziwą" rolę zagrał w 1960-tym w komedii "Mąż swojej żony". W latach 1958 -1984 występował na deskach Teatru Dramatycznego, potem związał się Nowym, a od 1990 roku z Kwadratem. Wojciech Pokora jest wykładowcą Akademii Teatralnej w Warszawie.
Zapraszamy do wysłuchania dołączonego materiału Ewy Dudzińskiej, w którym oprócz solenizanta wypowiedziała się również Anna Seniuk.
Trójka/IAR/mk

Zobacz więcej na temat: Trójka Wojciech Pokora