Opony zimowe trzeba będzie zakładać obowiązkowo?

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 20:00
Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie bawił się w wymianę opon z letnich na zimowe, większość kierowców jeździła na jednym rodzaju ogumienia. Dziś jest zupełnie inaczej. Pojawiają się głosy, że powinno wprowadzić się obowiązek jazdy na oponach zimowych.
Audio
  • Opony zimowe trzeba będzie zakładać obowiązkowo? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Opony zimowe trzeba będzie zakładać obowiązkowo?
Foto: East News/Glow Images

- Polska jest ostatnim krajem z takim klimatem w Europie, gdzie nie ma obowiązku zmiany opon na zimowe - mówi Piotr Sarnecki z Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego. Także zdaniem Grzegorza Michalaka, wulkanizatora, warto wprowadzić taki obowiązek.
Posłanka Beata Bublewicz z Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego mówi, że w tej chwili nie jest przygotowywany żaden projekt dotyczący obowiązku zmiany opon z letnich na zimowe. - Sądzę, że prędzej czy później będziemy musieli zająć się tą kwestią - dodaje.
Maciej Brzeziński z tygodnika "Auto Świat" nie wyobraża sobie, że miałby zostać wprowadzony obowiązek jazdy na oponach zimowych, ponieważ w Polsce klimat jest zmienny. - Opony zimowe wbrew temu, co niektórzy twierdzą, nie są dobre na każde warunki. Bardzo źle sprawują się na mokrej nawierzchni. Zdecydowanie najlepiej sprawują się na zaśnieżonej nawierzchni. Tymczasem w miastach, jeśli mamy do czynienia ze śniegiem, to na trawnikach, na ulicach tylko chwilami - mówi.

Zapraszamy do wysłuchania materiału, który przygotował Kuba Witkowski.

Porannego pasma "Zapraszamy do Trójki" można słuchać od poniedziałku do soboty między 6.00 a 9.00.

(mp/iwo)

Czytaj także

Od 2016 r. e-myto dla aut osobowych bez bramek

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2014 21:05
Wszystko wskazuje na to, że bramki, obecna zmora kierowców podróżujących autostradami, znikną już w 2016 r. Jak powiedział w Radiowej Trójce Marek Cywiński, Dyrektor Generalny firmy Kapsh, operatora systemu opłat drogowych viaTOLL, wdrożenie elektronicznego poboru opłat od samochodów osobowych byłoby możliwe w tym terminie a urządzenie kosztowałoby ok. 10 euro.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Auta z kierownicą po prawej stronie będą zagrożeniem na polskich drogach?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2014 15:00
Od nowego roku będzie można rejestrować w Polsce auta z kierownicą po prawej stronie - planuje Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Zdaniem wielu ekspertów to szaleństwo, które wpłynie bardzo negatywnie na bezpieczeństwo na drogach. Nasz kraj przoduje w Unii Europejskiej pod względem liczby śmiertelnych wypadków drogowych.
rozwiń zwiń