Dlaczego Pendolino wygryzło z rozkładu pociągi lokalne?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 12:56
Za niecały miesiąc rusza nowy rozkład jazdy pociągów, już z kursami Pendolino. Debiut superszybkich składów odbędzie się kosztem kolei regionalnych i podmiejskich.
Audio
  • Dlaczego Pendolino wygryzło z rozkładu pociagi lokalne? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Pendolino
Pendolino Foto: Alstom, materiały prasowe

Pociągi dalekobieżne (w tym Pendolino), których przybędzie, spowodują miejscami ograniczenie w kursowaniu składów lokalnych. - Wszystko przez specjalne wymogi bezpieczeństwa związane z jazdą szybkich pociągów - wyjaśnia Łukasz Oleszczuk ze Stowarzyszenia Transportowego "Siskom". Według niego konieczne jest, żeby składy Pendolino nie miały przed sobą żadnego pociągu, który mógłby je blokować, dlatego w rozkładzie powstają większe "okna czasowe".

- Są linie, na których zwiększenie liczby pociągów, w tym także Pendolino, wymusiło wprowadzenie nieco innego rozkładu, niż początkowo zakładaliśmy. To m.in. odcinek Kraków-Kozłów czy Opole-Fosowskie - mówi Michał Stilger ze spółki Przewozy Regionalne.

Czy to jedyne problemy, które spowoduje nowy rozkład jazdy? Zapraszamy do wysłuchania całego materiału.

***

Przygotował: Kuba Witkowski

Goście: Łukasz Oleszczuk (Stowarzysznie transportowe "Siskom"), Michał Stilger (Przewozy Regionalne), Beata Czemerajda (PKP Intercity)

Data emisji: 17.11.2014

Godzina emisji: 7.15

Materiał został wyemitowany w audycji "Zapraszamy do Trójki - ranek".

(mp, ei)

Czytaj także

PKP Intercity: Pendolino wyjedzie na tory w grudniu

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2014 17:16
Prezes PKP Intercity Marcin Celejewski poinformował w piątek, że zgodnie z harmonogramem do połowy listopada powinno być odebranych 17 sztuk pociągu Pendolino. Jak dodał, do tej pory odebrano 5 pociągów tego typu, które są obecnie testowane.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pendolino z opóźnieniem. Sprzedaż biletów znów przesunięta

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2014 20:16
Przedsprzedaż biletów na Pendolino - jeszcze bardziej opóźniona. Miała się rozpocząć z soboty na niedzielę o 1:00 w nocy. Ruszy dwie godziny później.
rozwiń zwiń