Smartfony i tablety kontra nasze zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 09:18
"Pokolenie pochylonej głowy" to termin, jakim socjologowie zaczynają określać współczesnych ludzi, którzy nie rozstają się ze smartfonami i tabletami.
Audio
  • Smartfony i tablety kontra nasze zdrowie (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Pokolenie pochylonej głowy to termin jakim socjologowie zaczynają określać współczesnych ludzi, którzy nie rozstają się ze smartfonami i tabletami
"Pokolenie pochylonej głowy" to termin jakim socjologowie zaczynają określać współczesnych ludzi, którzy nie rozstają się ze smartfonami i tabletamiFoto: Glow Images/East News

Coraz częściej mówi się też, że wpatrywanie się w ekrany takich urządzeń nie wpływa dobrze na nasze zdrowie. Jeden z amerykańskich ortopedów w swoich badaniach dowodzi, że taka pozycja ciała źle wpływa na odcinek szyjny kręgosłupa. Dlaczego? Tłumaczy to Piotr Stanisławski z portalu crazynauka.pl - Gdy pochylamy głowę, na zasadzie dźwigni zaczyna działać bardzo duże obciążenie na szyjny odcinek kręgosłupa. Obciążenie przy pochyleniu 60 stopni sięga ponad 27 kg - mówi.
- Nasz wzrok także narażony jest na niebezpieczeństwo - mówi okulista prof. Jerzy Szaflik. - Chodzi o dyskomforty, o których ludzie stale mówią: że ich szczypie, że ich piecze, że muszą zamykać oczy, że nie są w stanie długo pracować - twierdzi.
Agnieszka Dziewanowska-Sobczak - ekspert ds. BHP - dodaje, że problemy pojawiają się u osób, które intensywnie wykorzystują takie urządzenia.

***

Przygotował: Kuba Witkowski

Goście: Piotr Stanisławski, prof. Jerzy Szaflik, Agnieszka Dziewanowska-Sobczak

Data emisji: 3.13.2014

Godzina emisji: 7.40

Materiał został wyemitowany w audycji "Zapraszamy do Trójki - ranek".

(mp, ei)

Czytaj także

Kinetyczna ładowarka w telefonie? Na razie nie ma chyba szans

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 18:49
Czy da się udoskonalić pomysł kinetycznej ładowarki do telefonów, czyli podłączyć podobny podzespół do samego telefonu? Wtedy bateria ładowałaby się dzięki naszemu naturalnemu ruchowi. Sprawdzał to Damian Kwiek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bitcoin - internetowa waluta podbija świat

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 18:35
Internetową walutą można płacić w 82 miejscach w świecie realnym. W Warszawie jest ich 23.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Crowdfunding - niech internet pomoże ci zaistnieć

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2014 14:58
Drukarki 3D i reaktywacja magazynu o grach komputerowych - to przykłady polskich projektów sfinansowanych ze zbiórki funduszy w internecie.
rozwiń zwiń