Broń przyszłości dla polskiej armii

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 11:16
Potężne lasery, niewidzialne pociski i bomby, które potrafią wyssać energię z całego miasta. Za kilkanaście lat taki kosmiczny sprzęt ma znaleźć się na wyposażeniu polskiej armii.
Audio
  • Broń przyszłości dla polskiej armii (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Braterstwo broni nie jest mitycznym tworem. Polscy żołnierze na misji w Afganistanie
"Braterstwo broni" nie jest mitycznym tworem. Polscy żołnierze na misji w AfganistanieFoto: www.do.wp.mil.pl/mjr Dariusz Kudlewski - oficer prasowy PKW

Nasi naukowcy już pracują nad stworzeniem odpowiednich prototypów. Projekt nosi tajemniczą nazwę Nowe Systemy Uzbrojenia i Obrony z Zakresie Energii Stosowanej. Co kryje się pod tym skomplikowanym tytułem, wyjaśnia doktor Ryszard Kardasz, prezes Przemysłowego Centrum Optyki. - Program strategiczny składa się z sześciu projektów. Każdy projekt kończy się prototypem. Prototypy będą demonstrować możliwości broni całkowicie z innej półki. To będzie broń laserowa - opowiada.
- Wiązka świetlna w zależności od siły impulsu będzie miała za zadanie razić obiekty przeciwnika lub obezwładniać istoty żywe - dodaje Krzysztof Łaba z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. - Przy odpowiedniej mocy laser będzie mógł niszczyć także czołg - twierdzi. Pierwsze egzemplarze takiej kosmicznej broni mogą trafić w ręce żołnierzy za mniej więcej 10 lat.

***

Przygotował: Mariusz Krzemiński

Goście: Ryszard Kardasz, Krzysztof Łaba

Data emisji: 8.12.2014

Godzina emisji: 7.40

Materiał został wyemitowany w audycji "Zapraszamy do Trójki - ranek".

(mp, iwo)

Czytaj także

"W mundurze czuję się zupełnie innym człowiekiem"

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2014 19:04
Najpierw kupują konie, potem szyją mundury i uczą się tańczyć mazura… Młodzi i starsi, ludzie różnych zawodów - zapaleni kawalerzyści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Crowdfunding - niech internet pomoże ci zaistnieć

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2014 14:58
Drukarki 3D i reaktywacja magazynu o grach komputerowych - to przykłady polskich projektów sfinansowanych ze zbiórki funduszy w internecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smartfony i tablety kontra nasze zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 09:18
"Pokolenie pochylonej głowy" to termin, jakim socjologowie zaczynają określać współczesnych ludzi, którzy nie rozstają się ze smartfonami i tabletami.
rozwiń zwiń