Szybko i na czas. Udany debiut Pendolino w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 08:01
Czekaliśmy na historyczny skok i w końcu jest! Pendolino wyjechało na polskie tory, i to bez żadnych opóźnień.
Audio
  • Szybko i na czas. Udany debiut Pendolino w Polsce (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Start pociągu Express Intercity Premium. Jeden z pierwszych składów Pendolino na Dworcu Centralnym w Warszawie.
Start pociągu Express Intercity Premium. Jeden z pierwszych składów Pendolino na Dworcu Centralnym w Warszawie.Foto: PAP/Rafał Guz

Szybciej niż zwykłe składy i punktualnie - w niedzielę pociągi Pendolino rozpoczęły regularne przewozy pasażerskie. Pierwszy skład ruszył po godz. 6.00 rano z Krakowa. Do stolicy dotarł na czas. Karol Tramer z dwumiesięcznika "Z biegiem szyn" mówi jednak, że jeśli chodzi o komfort podróży i zastosowane rozwiązania, z punktu widzenia pasażera nie jest to pociąg, który stanowi przełom. - Część pasażerów może być zaskoczona tym, że wchodzą do pociągu premium i ciężko jest im się minąć w przejściu z innym pasażerem - mówi Tramer. - Pendolino ma być pociągiem dla wszystkich - odpowiada Zuzanna Szopowska z PKP Intercity.

Dzięki Pendlino mają skrócić się czasy podróży między największymi miastami. Jak zapowiada PKP Intercity, podróż z Warszawy do Krakowa i Katowic będzie trwała ok. 2,5 godziny, do Trójmiasta - blisko 3 godz., a do Wrocławia - 3 godz. 40 minut. Pendolino mają jeździć powyżej 160 km/h.
W Polsce jest 17 składów Pendolino. Ceny biletów na podróż zaczynają się od 49 zł. Po wyczerpaniu puli najtańszych biletów pasażerowie mogą skorzystać z rabatów 30, 20 i 10 proc. w przedsprzedaży.

***

Przygotował: Kuba Witkowski
Goście: Karol Tramer , Zuzanna Szopowska
Data emisji: 15.12.2014
Godzina emisji: 6.25

Materiał został wyemitowany w audycji " Zapraszamy do Trójki - ranek ".

(IAR/PAP/Trójka/mp,iwo)

Czytaj także

Dlaczego Pendolino wygryzło z rozkładu pociągi lokalne?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 12:56
Za niecały miesiąc rusza nowy rozkład jazdy pociągów, już z kursami Pendolino. Debiut superszybkich składów odbędzie się kosztem kolei regionalnych i podmiejskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pendolino jeździ już ponad dobę. Parę osób zapłaciło już 650 zł kary

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 13:27
Niewielkie opóźnienia i kilku pechowców z mandatami w portfelu. Już ponad dobę kursują po Polsce pociągi Pendolino. W sumie wczoraj skorzystało z nich 6 tysięcy pasażerów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy rozkład jazdy na kolei. Pendolino rusza na tory

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2014 08:01
Huczne wejście Pendolino i cicha likwidacja tanich połączeń. Kolejarze mówią o rewolucji na torach, pasażerowie nadal będą narażeni na niewygody.
rozwiń zwiń