Kto zadba o zdrowie dzieci, które uprawiają sport?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2015 13:02
Dzieci zapisane do szkółek sportowych muszą przechodzić podstawowe badania lekarskie, by uczestniczyć w treningach, czy zawodach. Wymagają tego szkółki, a bywa i tak, że taki obowiązek nakłada na nie gmina. Wymóg jest uzasadniony, ale jego realizacja często obciąża budżet rodziców.
Audio
  • Kto zadba o zdrowie dzieci, które uprawiają sport? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Kto zadba o zdrowie dzieci, które uprawiają sport?
Foto: flickr/geomangio

Rodzice twierdzą, że zdarza się, że lekarze pierwszego kontaktu odmawiają wypisania skierowania na określone badania związane z tym, że ich dziecko uprawia sport. Jak podkreślił w radiowej Trójce Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, to pedriatra decyduje, czy takie badanie jest konieczne, czy też nie. - Jeśli chodzi o zakwalifikowanie dziecka do takiej zwykłej aktywności sportowej, to nie zawsze konieczne są dodatkowe badania, po prostu trzeba ocenić, czy to dziecko jest zdrowe - powiedział.
- Lekarz rodzinny ma w swoich kompetencjach część badań i te powinien wykonać. Za te, których żąda np. lekarz medycyny sportowej, a nie ma ich w pakiecie badań lekarza rodzinnego, trzeba zapłacić - wyjaśnił wiceminister zdrowia Sławomir Naumann. Dodał, że jego resort wraz z Ministerstwem Sportu pracuje nad tym, by angażowanie lekarza medycyny sportowej nie było konieczne. - Pediatrzy lepiej znają się na dzieciakach i lepiej są w stanie ocenić, czy ktoś może brać udział w treningach - dodał.
- Obawiam się, że mamy tu do czynienia z pewnego rodzaju próbą naciągania. Większość badań dla tych młodych ludzi, to są badania zupełnie podstawowe, więc nie widzę problemu, aby lekarz rodzinny, dobrze wykonujący swój zawód, te badania zlecił i wykonał - ocenił szef sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos z Prawa i Sprawiedliwości.
Rodzice, którzy mają wątpliwości w tej kwestii, mogą się zwrócić ze swoimi pytaniami do Rzecznika Praw Pacjenta.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Przygotował:
Anna Rokicińska
Data emisji: 14.01.2015
Godzina emisji: 7.44
(kk, ei)

Czytaj także

Dziecko na treningu? "Pięciolatek jest już staruchem"

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2014 12:00
Profesjonalne uprawianie sportu należy zaczynać w bardzo młodym wieku. - Pięciolatek rozpoczynający treningi łyżwiarskie jest już staruchem, bo takie dziecko powinno mieć 3, ewentualnie 4 lata - mówiła w Trójce mama 12-letniej Agaty, trenującej łyżwiarstwo figurowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obudź swojego uśpionego biegacza!

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2014 20:18
Powodem do rozpoczęcia swojej przygody z bieganiem może być wszystko. - Dla kogoś ważne jest znalezienie się w grupie, ktoś inny chce zadbać o sylwetkę albo odzyskać sprawność. Bieganie może być też pomocą w wychodzeniu z nałogu. Ile ludzi tyle powodów do biegania - podkreśla Paweł Januszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krok po kroku, czyli jak zwiększać przebiegnięty dystans

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2014 17:49
Każdy z biegaczy, zwłaszcza na początku przygody, stawia sobie za cel, żeby podwajać dystans: zamiast kilometra przebiec dwa, potem zamiast dwóch - cztery itd. Jak robić to z głową? Podpowiada Marek Dudziński - redaktor naczelny miesięcznika "Runner's World".
rozwiń zwiń