"Ida" nominowana do Oscara 2015!

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2015 10:00
Ogłoszono nominacje do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Na liście nominowanych są aż trzy polskie firmy!
Audio
  • Zawiła procedura wyboru filmów nominowanych do Oscara (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Główną rolę w filmie Pawła Pawlikowskiego zagrała Agata Trzebuchowska
Główną rolę w filmie Pawła Pawlikowskiego zagrała Agata TrzebuchowskaFoto: mat. promocyjne

"Ida" Pawła Pawlikowskiego otrzymała nominację do Oscara w dwóch kategoriach: najlepszy film nieanglojęzyczny i zdjęcia. Autorami zdjęć do polskiej produkcji są Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski. Nominowane zostały także dwa polskie krótkometrażowe filmy dokumentalne: "Joanna" w reżyserii Anety Kopacz oraz "Nasza klątwa" Tomasza Śliwińskiego.

Film Tomasza Śliwińskiego opowiada historię samego reżysera i jego rodziny. - Obraz dokumentuje nasze osobiste przeżycia, ciężkie chwile. Nasze, czyli moje, żony i naszego synka, który urodził się chorobą, którą potocznie nazywa się klątwą Ondyny. Stąd tytuł - tłumaczy Tomasz Śliwiński.

Przeczytaj więcej o filmie "Nasza klątwa" >>>

"Joanna" Anety Kopacz jest filmem o autorce popularnego bloga "Chustka", młodej kobiecie, u której zdiagnozowano raka. Film pokazuje fragmenty z życia Joanny, jej męża Piotra i synka Jasia, dla którego prowadzi blog i opisuje w nim codzienne życie.

Procedura wyboru filmów, które będą nominowane do Oscarów, jest niezwykle skomplikowana. W przypadku niemal każdej kategorii zasady są inne. - Procedura głosowania na film nieanglojęzyczny nie jest łatwa - mówi Izabela Kiszka z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. - Członkowie Akademii Filmowej, którzy w głosują w danej kategorii, muszą złożyć zobowiązanie, że będą oglądać wszystkie filmy. Dodatkowo, dla pewności, są oni skanowani i sprawdzani, czy faktycznie chodzą na pokazy - dodaje Kiszka.

Oscary 2015 - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Jan A.P. Kaczmarek, kompozytor i zdobywca Oscara, jako członek Akademii Filmowej uczestniczył w głosowaniu. Kompozytor wspomina, że reguły oddawania głosów są bardzo szczegółowo określone. - Po projekcjach filmów zasadą było, aby o nich między sobą nie dyskutować, nie przekonywać się - podkreśla kompozytor.

***

Tytuł audycji : Zapraszamy do Trójki - ranek

Przygotowała : Izabela Woźniak

Goście: Jan A.P. Kaczmarek (kompozytor), Izabela Kiszka (Polski Instytu Sztuki Filmowej), Łukasz Muszyński (Filmweb)

Data emisji: 15.01.2015
Godzina emisji: 7.47

(ah, iwo)

Czytaj także

Triumf "Idy" i Agaty Kuleszy za oceanem

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2014 12:30
"Ida" Pawła Pawlikowskiego święci triumfy nie tylko w Europie, ale i na świecie. W poniedziałek krytycy z amerykańskiego Kansas nagrodzili polski obraz jako najlepszy film nieanglojęzyczny.
rozwiń zwiń