Kwiecień 2029. Termin zagłady Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2015 12:00
W pobliżu Ziemi krąży planetoida, której nadano imię Apophis. Naukowcy podejrzewają, że może ona zniszczyć naszą planetę. Według niektórych obliczeń stanie się to już 13 kwietnia 2029 roku.
Audio
  • Kwiecień 2029. Termin zagłady Ziemi? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Nazwa Apophis nawiązuje do imienia demona, który według wierzeń starożytnych Egipcjan miał zniszczyć Ziemię
Nazwa Apophis nawiązuje do imienia demona, który według wierzeń starożytnych Egipcjan miał zniszczyć ZiemięFoto: pixabay/geralt

Przewidywania nie są jednoznaczne. – W 2029 roku nic się nie wydarzy. Już w tej chwili możemy bardzo precyzyjnie policzyć, że Apophis przejdzie blisko ziemi, w odległości około 6 promieni od jej środka – zapewnia Małgorzata Królikowska-Sołtan z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

– Ziemia ma swoją grawitację, która zaburzy lot planetoidy. Planetoida zostanie trochę odsunięta od swojego toru i znowu powróci w okolice Ziemi – twierdzi Jerzy Rafalski, astronom z toruńskiego planetarium.

Jeśli tak się stanie, to prawdopodobieństwo zderzenia Apophis z Ziemią wzrośnie. Naukowcy podają, jaka data powinna wzbudzić w nas większy niepokój niż 13 kwietnia 2029 roku…

***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Przygotował:
Kuba Witkowski
Goście: Mateusz Borkowicz (Planetarium "Niebo Kopernika" z Centrum Nauki "Kopernik"), Małgorzata Królikowska-Sołtan (Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk), Jerzy Rafalski (Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium – Toruń")
Data emisji: 10.06.2015
Godzina emisji: 7.15

iwo/ei

Czytaj także

Przełom w odkrywaniu Kosmosu. Poznaj sondę Rosette

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 03:35
- Pył kometarny znajdujący się w ogonie komety obserwujemy każdej pogodnej nocy, bo są to słynne spadające gwiazdy, czyli meteory. Te małe, ale bardzo piękne zjawiska są spowodowane wpadaniem w atmosferę drobinek, które ulegają kompletnemu spaleniu nim dolecą do Ziemi - opowiada Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy Europa wygra kosmiczny wyścig?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 19:05
Europejska Agencja Kosmiczna oznajmiła, że z sukcesem przeprowadzono start rakiety z 7. i 8. satelitą europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo. Na ile to przybliża nas do sukcesu projektu?
rozwiń zwiń