X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Kwiecień 2029. Termin zagłady Ziemi?

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2015 12:00
W pobliżu Ziemi krąży planetoida, której nadano imię Apophis. Naukowcy podejrzewają, że może ona zniszczyć naszą planetę. Według niektórych obliczeń stanie się to już 13 kwietnia 2029 roku.
Audio
  • Kwiecień 2029. Termin zagłady Ziemi? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Nazwa Apophis nawiązuje do imienia demona, który według wierzeń starożytnych Egipcjan miał zniszczyć Ziemię
Nazwa Apophis nawiązuje do imienia demona, który według wierzeń starożytnych Egipcjan miał zniszczyć ZiemięFoto: pixabay/geralt

Przewidywania nie są jednoznaczne. – W 2029 roku nic się nie wydarzy. Już w tej chwili możemy bardzo precyzyjnie policzyć, że Apophis przejdzie blisko ziemi, w odległości około 6 promieni od jej środka – zapewnia Małgorzata Królikowska-Sołtan z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

– Ziemia ma swoją grawitację, która zaburzy lot planetoidy. Planetoida zostanie trochę odsunięta od swojego toru i znowu powróci w okolice Ziemi – twierdzi Jerzy Rafalski, astronom z toruńskiego planetarium.

Jeśli tak się stanie, to prawdopodobieństwo zderzenia Apophis z Ziemią wzrośnie. Naukowcy podają, jaka data powinna wzbudzić w nas większy niepokój niż 13 kwietnia 2029 roku…

***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Przygotował:
Kuba Witkowski
Goście: Mateusz Borkowicz (Planetarium "Niebo Kopernika" z Centrum Nauki "Kopernik"), Małgorzata Królikowska-Sołtan (Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk), Jerzy Rafalski (Centrum Popularyzacji Kosmosu "Planetarium – Toruń")
Data emisji: 10.06.2015
Godzina emisji: 7.15

iwo/ei

Czytaj także

Przełom w odkrywaniu Kosmosu. Poznaj sondę Rosette

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 03:35
- Pył kometarny znajdujący się w ogonie komety obserwujemy każdej pogodnej nocy, bo są to słynne spadające gwiazdy, czyli meteory. Te małe, ale bardzo piękne zjawiska są spowodowane wpadaniem w atmosferę drobinek, które ulegają kompletnemu spaleniu nim dolecą do Ziemi - opowiada Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy Europa wygra kosmiczny wyścig?

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 19:05
Europejska Agencja Kosmiczna oznajmiła, że z sukcesem przeprowadzono start rakiety z 7. i 8. satelitą europejskiego systemu nawigacyjnego Galileo. Na ile to przybliża nas do sukcesu projektu?
rozwiń zwiń