Najlepsze życzenia w… Dniu Pracoholika

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 15:05
Nie każdy, kto spędza w pracy bardzo dużo czasu, musi być pracoholikiem. Temat jest znacznie bardziej skomplikowany.
Audio
  • Mariusz Krzemiński pyta o problem pracoholizmu (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Psychologowie ostrzegają: pracoholik nawet na zasłużonym urlopie ma wyrzuty sumienia spowodowane tym, że nie pracuje, i... zaczyna pracować
Psychologowie ostrzegają: pracoholik nawet na zasłużonym urlopie ma wyrzuty sumienia spowodowane tym, że nie pracuje, i... zaczyna pracować Foto: Glow Images/East News

Psycholog kliniczny dr Monika Whiteman tłumaczyła w Trójce, że pracoholizm diagnozuje się tak, jak każdy inny rodzaj uzależnienia. - Najczęściej mówi o tym rodzina pracoholika, a nie on sam. Pracoholik notorycznie bierze pracę do domu lub notorycznie zostaje po godzinach. Praca jest zawsze na pierwszym miejscu - wyjaśniała.

Skutki pracoholizmu mogą być tragiczne, w Japonii zdarzają się np. przypadki śmierci z przepracowania. Znacznie częściej jednak pracoholizm powoduje poważne problemy rodzinne.

W obchodzonym dziś Dniu Pracoholika mówiliśmy w Trójce m.in. o tym, ile godzin spędza w pracy przeciętny Polak, jak sobie radzić z pracoholizmem i po czym poznać pracoholika na plaży. Zadzwoniliśmy także do Beaty Płomeckiej, bardzo zapracowanej korespondentki Polskiego Radia, która aktualnie jest na urlopie… 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Prowadzi: Krystian Hanke
Autor: Mariusz Krzemiński
Data emisji: 12.08.2015
Godzina emisji:
6.20

ei/iwo

Czytaj także

Czy warto żyć i pracować za granicą?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2014 12:30
Za granicą mieszkają 2 mln Polaków, a w kraju o wyjeździe myśli 8 na 10 młodych ludzi. Z badania CBOS wynika, że w 2012 roku 85 proc. Polaków stwierdziło, że warunki życia w naszym kraju są szkodliwe dla zdrowia psychicznego. Tomek i Barbara Kwiatkowscy opowiedzieli w "Dobronocce" o swoich doświadczeniach w życiu za granicą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sygnaliści: pomoc czy problem dla pracodawcy?

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2015 04:36
Sygnaliści to ludzie, którzy nie potrafią milczeć. - Problemy osób ujawniających nieprawidłowości w instytucjach i firmach są uniwersalne. To zjawisko wszędzie napotyka na bariery - mówi Aleksandra Kobylińska z Instytutu Spraw Publicznych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przygotuj umysł do urlopu. To ważne

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2015 16:05
Psychika potrafi solidnie zepsuć urlop. Żyjąc w ciągłym pędzie nie możemy nagle się zatrzymać, dlatego do wakacji trzeba się solidnie przygotować - przestrzega psycholog Joanna Heidtman.
rozwiń zwiń