Czym jest czas? Słabością ludzkiego umysłu

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2015 10:07
Wydawałoby się, że czas jest niezmienny. Dlaczego jednak niektórzy twierdzą, że niebezpiecznie pędzi, a inni - że wlecze się niczym żółw?
Audio
  • Izabela Woźniak pyta o tajemnice czasu (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Czasem biegnie, czasem dłuży się lub stoi w miejscu. A przecież, jak twierdzą naukowcy, jest niezmienny. Czas to zagadka ludzkiego umysłu
Czasem biegnie, czasem dłuży się lub stoi w miejscu. A przecież, jak twierdzą naukowcy, jest niezmienny. Czas to zagadka ludzkiego umysłu Foto: RyanMcGuire/Pixabay

- W sensie fizycznym czas biegnie jednakowo, ale w sensie psychologicznym i biologicznym biegnie różnie. Im człowiek jest starszy, tym czas upływa mu szybciej - mówi Albin Czubla z Laboratorium Czasu i Częstotliwości w Głównym Urzędzie Miar.

Skoro długość minut i godzin się nie zmiana, dlaczego zmienia się nasze odczuwanie tempa upływania czasu? Co wspólnego z czasem ma poziom morza i dlaczego czas "jest słabością ludzkiego umysłu"? Odpowiedzi na te i inne pytania szukała reporterka Trójki Izabela Woźniak. W odkrywaniu tajemnic pomagali jej naukowcy, zegarmistrzowie i badacze czasu.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Prowadzi: Wojciech Mann
Autor: Izabela Woźniak
Data emisji: 6.11.2015
Godzina emisji:
7.20

iwo/mk

 

Czytaj także

Co nas różni, co nas wyróżnia?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2015 11:21
Co może przyprawić kobietę o palpitacje serca? Czy to samo może poruszyć mężczyznę? Okazuje się, że różnice są ogromne.
rozwiń zwiń