Hyperloop - z Krakowa do Gdańska w 35 minut

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2016 10:50
- To połączenie samolotu, działa elektrycznego i stołu do cymbergaja - opowiada o superszybkim pociągu jego pomysłodawca, amerykański miliarder Elon Musk.
Audio
  • Superszybki pociąg Hyperloop - z Krakowa do Gdańska w 35 minut (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Projekt kapsuły Hyperloop
Projekt kapsuły HyperloopFoto: Camilo Sanchez/CC BY-SA 4.0/Wikimedia Commons

Nad projektem Hyperloopa pracują głównie Amerykanie, ale w prace zaangażowała się też grupa inżynierów z Polski, którzy nie ukrywają, że myślą o realizacji projektu również w Polsce.

Łukasz Michalik z portalu Gadżetomania.pl mówi, że sekret projektu polega na tym, by pociąg umieścić w rurze, w której panuje bardzo niskie ciśnienie. - Działa to w ten sposób, że kapsułę umieszczamy w tunelu, z którego wypompowujemy 99 procent powietrza. Dzięki temu niemal do zera redukujemy opór powietrza, który jest głównym oporem przy dużych prędkościach - dodaje Krzysztof Tabiszewski, jeden z twórców projektu polskiego Hyperloopa.

W nagraniu możemy usłyszeć, jak dokładnie miałby działać superszybki pociąg oraz na ile realne jest stworzenie i uruchomienie go w Polsce. Zachęcamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Prowadzi: Krystian Hanke
Autor:
Mariusz Krzemiński
Data emisji: 22.02.2015
Godzina emisji:
6:40

fbi/mk

Czytaj także

Miasta bez korków i samochodów. Czy to możliwe?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2015 03:56
- Są sytuacje, w których samochód w znacznie lepszym stopniu spełnia swoją funkcję niż komunikacja publiczna. Rozwiązaniem mogą być krótkoterminowe wypożyczalnie aut - mówi dr hab. inż. Artur Jerzy Badyda.
rozwiń zwiń