Co stoi na drodze samochodom elektrycznym?

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2016 16:00
Pojawiają się, ale jest ich mało, podobnie jak stacji ładujących. Czy zatem samochody elektryczne to alternatywa dla tych tradycyjnych, czy tylko mało praktyczny gadżet?
Audio
  • Jaką szansę na podbicie rynku mają samochody elektryczne? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Samochody elektryczne są z pewnością bardziej przyjazne dla środowiska. Niestety cały czas przegrywają w rywalizacji jeśli chodzi o możliwości techniczne
Samochody elektryczne są z pewnością bardziej przyjazne dla środowiska. Niestety cały czas przegrywają w rywalizacji jeśli chodzi o możliwości techniczne Foto: Pixabay/mmurphy

- W Polsce uznaliśmy, że najlepszą dźwignią elektromobilności jest transport publiczny. Dostarcza popytu na prąd dla elektrowni, dostarcza cichego transportu miejskiego, dostarcza też impulsu technologicznego - mówi Jan Staniłko z Ministerstwa Rozwoju.

A co z transportem prywatnym? Zdaniem części ekspertów, aby promować samochody elektryczne, trzeba zacząć od budowy systemu dystrybucji energii. Pojawia się zatem dylemat, czy najpierw rozwinąć punkty ładowania, czy raczej zadbać o większą sprzedaż samochodów elektrycznych, co z kolei wymusi tworzenie stacji ładujących?

Według szacunków Ministerstwa Energii za 10 lat w Polsce ma być nawet milion aut elektrycznych. Czy to możliwe? Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Prowadzi: Krystian Hanke
Autor materiału: Kuba Witkowski
Data emisji: 11.08.2016
Godzina emisji: 7.43

ei/mp

Czytaj także

Rewolucja pojazdów elektrycznych nadchodzi

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2016 20:30
Za problem smogu w wielu miastach odpowiadają w znacznej mierze spaliny. Czy zatem elektryczne pojazdy mają przyszłość i w perspektywie ilu lat pojawią się w Polsce?
rozwiń zwiń