"Trójka - jesteśmy połączeni" - tajemnice i ciekawostki Izraela

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2017 19:00
- Izraelskość to cały świat, tak jak polskość - opowiadał jeden z rozmówców Marcina Gutowskiego, specjalnego wysłannika Trójki do Izraela. W ramach akcji "Trójka - jesteśmy połączeni" przybliżamy słuchaczom mniej i bardziej znane oblicza tego kraju.
Audio
  • Poranek w Tel Awiwie (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • O duchu Tel Awiwu i jego mieszkańców (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Matkot - typowi i bardzo charakterystyczny sport Izraelczyków (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Przegląd prasy izraelskiej (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Hummus - na czym polega jego fenomen? (Do południa/ Trójka)
  • Marcin Gutowski opowiada słuchaczom o Jerozolimie (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
  • Marcin Gutowski o nietypowych atrakcjach turystycznych Izraela (Zapraszamy do Trójki - popołudnie)
Trójka w Jerozolimie
Trójka w JerozolimieFoto: Marcin Gutowski

Dziennikarze z ul. Myśliwieckiej rozpoczęli jesienią ubiegłego roku nowy cykl "Trójka - jesteśmy połączeni". A wszystko po to, by przybliżyć słuchaczom historię i teraźniejszość - zarówno tych znanych (czasem tylko pozornie), jak i bardziej egzotycznych państw. Kolejnym miejscem na mapie reporterskich podróży jest Izrael.

Marcin Gutowski - znawca tematów bliskowschodnich i autor książki "Święta Ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny" opowiada m.in. o tym, jak żyje się dziś w Tel Awiwie - dynamicznym mieście-kurorcie nad Morzem Śródziemnych, a także w starożytnym świętym mieście trzech wielkich religii - Jerozolimie. Jak zrozumieć Izraelczyków? Co jest dla nich najważniejsze? Jak spędzają czas? Czy potrafią zapomnieć o niepokojach związanych z konfliktem izraelsko-palestyńskim?

Nazwa stolicy Izraela oznacza tyle, co "wzgórze wiosny". Jednak życie miasta - jak twierdzi m.in. mieszkająca tam Polka Anna Węglarczyk, skupia się na plaży. - Czasami trudno tam zmieścić kocyk. Są np. wydzielone sektory dla ortodoksyjnych żydów, którzy nie chcą spędzać czasu w otoczeniu roznegliżowanych plażowiczów. Ale są też sektory dla psów, żeby mogły się wyhasać. Jest wielu biegaczy i spacerowiczów. Dla telawiwczyków sport, aktywność i dbanie o kondycję fizyczną jest bardzo ważny - opowiadała Polka.

Jadąc z Tel Awiwu do Jerozolimy dziennikarz Trójki zajrzał do miasteczka Abu Gosh (Abu Ghusz) - światowej stolicy hummusu. To tam w 2010 roku przyrządzono największą porcję tego przysmaku z ciecierzycy i pasty sezamowej. Ważyła ona 4 tony. - Jesteśmy jedyną restauracją na świecie, która czegoś takiego dokonała. Palestyńczycy i Izraelczycy bywają tu często. Premierzy, prezydenci, ministrowie, nawet królowie rozmawiają, negocjują i zawsze hummus jest na talerzu. A jedzenie przecież zbliża ludzi - opowiadał "Król hummusu" z Abu Gosh.

Marcin Gutowski odkrył przed słuchaczami także nieznane tajemnice najsłynniejszych miejsc Ziemi Świętej i zajrzał w zakątki, w które zazwyczaj nie zaglądają turyści, a które najwięcej mówią o codzienności Izraelczyków i Palestyńczyków. Sprawdził też dlaczego młody, szalony i otwarty Tel Awiw tak bardzo rywalizuje z dostojną, szanowaną i wytęsknioną przez wielu Jerozolimą.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek, Do południa, Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Prowadzi: Marcin Łukawski, Piotr Metz, Robert Kantereit
Data emisji: 30.11.2016
Godziny emisji: 6.20, 6.40, 7.40, 16.22, 17.22

ei/fbi


Czytaj także

Marcin Gutowski o "Świętej ziemi": oddałem głos mieszkańcom

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2015 22:00
- To nie jest mój punkt widzenia na Ziemię Świętą, to jest książka jej mieszkańców - przekonuje Marcin Gutowski, autor "Świętej ziemi. Opowieści z Izraela i Palestyny".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trójkowy raport specjalny z Jerozolimy

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2015 15:40
Skąd biorą się problemy w relacjach między arabskimi chrześcijanami a Izraelem? Temu problemowi było poświęcone specjalne wydanie "Raportu o stanie świata".
rozwiń zwiń