Mija 50 lat od słynnego koncertu The Rolling Stones w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 11:40
- Beznadziejnie to było nagłośnione, bo Rolling Stonesom nawalił sprzęt, grali na sprzęcie Czerwono-Czarnych. Ale to wszystko nie było ważne... - wspomina warszawski koncert dziennikarz Marek Wiernik. 
Audio
  • Jak Polacy chcieli zapłacić zespołowi The Rolling Stones za koncert w Warszawie (Zapraszamy do Trójki - ranek)
  • Wspominamy koncert The Rolling Stones z 1967 roku (Zapraszamy do Trójki - ranek)
13.04.1967. Warszawa, Sala Kongresowa, koncert The Rolling Stones
13.04.1967. Warszawa, Sala Kongresowa, koncert The Rolling StonesFoto: PAP/CAF/Cezary Langda

Podobno The Rolling Stones przyjechali do Warszawy tylko dlatego, że odwołano koncert w Moskwie, a swój udział w zaproszeniu zespołu nad Wisłę miała wnuczka Władysława Gomułki i... Wojciech Mann.

Tak czy inaczej niezaprzeczalnym faktem jest to, że 13 kwietnia 1967 roku zespół wystąpił dwukrotnie w Sali Kongresowej. Dziennikarz Radiowej Trójki Piotr Stelmach uważa, że wizyta The Rolling Stones w Polsce to był historyczny moment, ponieważ zachodnie zespoły rockowe nie mogły w tamtym czasie koncertować w krajach komunistycznych. Mimo to młodzież lat 60. znała zachodnią muzykę. Jak wyjaśnia dziennikarz, młodzi ludzie chcieli właśnie takiej kultury w Polsce i to właśnie z tego powodu wokół Sali Kongresowej zebrało się tego kwietniowego dnia około 10 tysięcy osób. 

Zachęcamy do wysłuchania dołączonych materiałów dźwiękowych, w których słychać m.in. fragment słynnego koncertu z Sali Kongresowej. Piotr Stelmach opowiada też słynną historię na temat tego, w jaki sposób Polacy chcieli zapłacić zespołowi za koncert. Ostatecznie muzycy chyba zagrali w Warszawie za darmo...

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Prowadzi:
Marcin Łukawski
Autorka materiału reporterskiego: Magdalena Karczewska
Data emisji: 13.04.2017 
Godzina emisji: 7.44

IAR/fbi/mg

Czytaj także

Specjalny koncert Stinga z okazji 55-lecia Trójki! [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2017 12:42
Sting zagrał kameralny koncert w studiu im. Agnieszki Osieckiej. Ponieważ jego najnowszy album "57th & 9th" osiągnął w Polsce status podwójnie platynowej płyty, została ona wręczona artyście podczas koncertu.
rozwiń zwiń