Opalasz się? Zabezpiecz się mądrze przed promieniowaniem UV

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 12:00
- Nie istnieje filtr przeciwsłoneczny, który w 100% wytłumi nam promieniowanie ultrafioletowe, jeśli więc na opakowaniu z kremem przeciwsłonecznym napisane jest, że całkowicie nas ochroni, to znaczy, że jest to bzdura – mówi Andżelika Gumkowska z Centrum Nauki Kopernik.
Audio
  • Opalasz się? Zabezpiecz się mądrze przed promieniowaniem UV (Zapraszamy do 3 - ranek/Trójka)
Odpowiednią ochronę przed słońcem zapewni krem z filtrem dostosowany do karnacji. Im jaśniejszą mamy skórę, tym wyższy powinien być faktor preparatu
Odpowiednią ochronę przed słońcem zapewni krem z filtrem dostosowany do karnacji. Im jaśniejszą mamy skórę, tym wyższy powinien być faktor preparatuFoto: GlowImages/EastNews

Lato za pasem, słońce grzeje coraz mocniej, a my bardzo chętnie korzystamy ze słonecznych dobrodziejstw i odsłaniamy nasze ciała coraz mocniej. Czas więc przyjrzeć się kremom przeciwsłonecznym, a konkretnie filtrom w nich zawartym.

Filtry przeciwsłoneczne to substancje niestabilne. Już w momencie zmieszania z kremem zaczynają się rozpadać i tracić swoje właściwości. Nawet więc, jeśli kupimy krem w aptece, to i tak trzeba pamiętać o tym, że został wyprodukowany mniej więcej pół roku wcześniej. To istotna informacja, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że działają maksymalnie przez półtora roku.

Przed promieniowaniem UV mogą nas też ochronić naturalne filtry zawarte w olejach z kiełków pszenicy oraz pestek malin, witaminy C i E lub masło shea. Najbezpieczniej jest jednak wystawiać się na słońce z rozwagą. To najskuteczniejsze zabezpieczenie.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania materiału reporterskiego.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autor: Izabela Woźniak
Data emisji: 8.06.2017
Godziny emisji: 7.39

czaj/ei

Czytaj także

Czy opalanie zawsze jest niezdrowe?

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2016 15:08
O tym, że skórę trzeba chronić przed szkodliwym wpływem promieniowania UV, słyszał chyba każdy. Ale czy całkowite unikanie słońca to dobry pomysł?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego kichamy, gdy mocno świeci słońce?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2017 17:12
Czy istnieje coś takiego, jak alergia na światło? Dlaczego intensywne promienie słoneczne doprowadzają nas do łez?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dlaczego słońce powoduje piegi?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2017 09:00
- Słońce, a konkretnie promienie UV, pobudzają komórki barwnikowe skóry do produkcji barwnika, który jest odpowiedzialny za powstawanie piegów. Brązowe plamki na skórze nie pojawią się, gdy siedzimy za szybą, bo ta przepuszcza ciepło i światło, ale zatrzymuje promienie UV - wyjaśnia dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń