Trepanacja czaszki w średniowiecznym szpitalu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trepanacja czaszki w średniowiecznym szpitalu
Średniowieczne narzędzia chirurgiczneFoto: Shutterstock/ Sergio Foto

Dość powszechna jest opinia, że w wiekach średnich gorsza od choroby była tylko wizyta u lekarza. Czy tak było naprawdę?

Posłuchaj

Co znaleziono w ruinach średniowiecznego szpitala w Toruniu? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

- Przy ulicy Szpitalnej 4 znajduje się nisza z krucyfiksem. Po tym można poznać, że ten budynek był dawnym szpitalem - mówi prof. Grażyna Sulkowska-Tuszyńska, kierownik prac archeologicznych w Toruniu. W tym miejscu siostry benedyktynki opiekowały się chorymi. Niestety, nie znaleziono tam żadnych sprzętów medycznych.

Z kolei w Gniewkowie odkryto bańkę medyczną z XV wieku. Śladów dawnych medyków jest więcej. - Te przykłady, które mamy, to przede wszystkim trepanacje czaszki. I to rzeczywiście się sprawdzało - potwierdza Robert Mahler, antropolog z Uniwersytetu Warszawskiego. Takie operacje od współczesnych różnił przede wszystkim dostęp do środków przeciwbólowych.

Jak nastawiano złamane kości w średniowiecznym spa? Kogo było stać na środki anestezjologiczne? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Prowadzi: Krystian Hanke
Autor: Kuba Witkowski
Goście: Maria Turos (Warszawski Uniwersytet Medyczny), prof. Grażyna Sulkowska-Tuszyńska (kierownik prac archeologicznych w Toruniu), Robert Mahler (Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 11.07.2017 
Godzina emisji: 
6.40

ml/gs

Polecane