Wypłata bez pracy. Wsparcie czy demotywacja?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 10:00
Organizacja GiveDirectly stworzona przez firmy z Doliny Krzemowej postanowiła wypłacać pieniądze wszystkim Kenijczykom. To tzw. bezwarunkowy dochód podstawowy. Celem projektu jest podniesienie poziomu życia najuboższych. Nie wszyscy jednak są zachwyceni taką inicjatywą.
Audio
  • Wypłata bez pracy. Wsparcie czy demotywacja? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Mieszkańcy 300 kenijskich wiosek będą otrzymywać wsparcie finansowe przez 12 lat
Mieszkańcy 300 kenijskich wiosek będą otrzymywać wsparcie finansowe przez 12 latFoto: Glow Images/East News

– To nie jest dobry pomysł. Jeśli dasz mi pieniądze za nic, wydam je lekką ręką. A jeśli na nie zapracuję, będę je szanował – mówi jeden z mieszkańców Kenii.

– Jestem taksówkarzem. Żeby zarobić tyle, ile dostałem, musiałbym pracować ponad rok. To ogromna pomoc. Biednym brakuje pieniędzy, więc wiedzą, jak najlepiej je wykorzystać – stwierdza inny mieszkaniec afrykańskiego państwa.

Czy wypłacanie wszystkim mieszkańcom kraju równej sumy pieniędzy jest niezbędnym wsparciem, czy raczej demotywuje i zniechęca do pracy? Czy wprowadzenie takich rozwiązań postulowano w zamożnych społeczństwach? Czy tego typu praktyka sprawdziłaby się w Polsce?

O te kwestie pytał Trójkowy reporter Łukasz Karusta. Wśród osób udzielających mu odpowiedzi byli politycy, działacze społeczni, pracownicy naukowi i zwykli obywatele – Kenijczycy, Amerykanie i Polacy.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autor: Łukasz Karusta 
Data emisji: 21.11.2017 
Godziny emisji: 6.22

iwo