X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wypłata bez pracy. Wsparcie czy demotywacja?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 10:00
Organizacja GiveDirectly stworzona przez firmy z Doliny Krzemowej postanowiła wypłacać pieniądze wszystkim Kenijczykom. To tzw. bezwarunkowy dochód podstawowy. Celem projektu jest podniesienie poziomu życia najuboższych. Nie wszyscy jednak są zachwyceni taką inicjatywą.
Audio
  • Wypłata bez pracy. Wsparcie czy demotywacja? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Mieszkańcy 300 kenijskich wiosek będą otrzymywać wsparcie finansowe przez 12 lat
Mieszkańcy 300 kenijskich wiosek będą otrzymywać wsparcie finansowe przez 12 latFoto: Glow Images/East News

– To nie jest dobry pomysł. Jeśli dasz mi pieniądze za nic, wydam je lekką ręką. A jeśli na nie zapracuję, będę je szanował – mówi jeden z mieszkańców Kenii.

– Jestem taksówkarzem. Żeby zarobić tyle, ile dostałem, musiałbym pracować ponad rok. To ogromna pomoc. Biednym brakuje pieniędzy, więc wiedzą, jak najlepiej je wykorzystać – stwierdza inny mieszkaniec afrykańskiego państwa.

Czy wypłacanie wszystkim mieszkańcom kraju równej sumy pieniędzy jest niezbędnym wsparciem, czy raczej demotywuje i zniechęca do pracy? Czy wprowadzenie takich rozwiązań postulowano w zamożnych społeczństwach? Czy tego typu praktyka sprawdziłaby się w Polsce?

O te kwestie pytał Trójkowy reporter Łukasz Karusta. Wśród osób udzielających mu odpowiedzi byli politycy, działacze społeczni, pracownicy naukowi i zwykli obywatele – Kenijczycy, Amerykanie i Polacy.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autor: Łukasz Karusta 
Data emisji: 21.11.2017 
Godziny emisji: 6.22

iwo