Dziewiąta planeta w Układzie Słonecznym?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 14:34
Ponad dziesięć lat temu odebrano Plutonowi status planety. Okazuje się, że liczba ciał niebieskich w naszym Układzie Słonecznym znów może zwiększyć się do dziewięciu. Naukowcy badają właśnie nieodkryty dotąd obiekt, który może być planetą.
Audio
  • Dziewiąta planeta w Układzie Słonecznym? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Vadim Sadovski

Dość zaskakujący wydaje się fakt, że do tej pory naukowcy nie odkryli jeszcze tajemniczej planety "X". Na trop kolejnego obiektu badacze wpadli zupełnie przypadkowo. – Kiedy obserwujemy kraniec Układu Słonecznego, widzimy, że te najdalsze obiekty w bardzo dziwny sposób są ściągane w jednym kierunku. Zdaliśmy sobie sprawę, że powodem może być inna duża planeta, której grawitacja wpływa na mniejsze ciała krążące wokół Słońca. Zaczęliśmy się poważniej jej przyglądać, myśląc, że to może przypadek. Przecież tam nie ma żadnej planety! W końcu stwierdziliśmy, że jednak to może być prawda – mówi Konstantin Batygin z Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego.

Dlaczego astronomowie nie zdołali przez ostatnie lata zidentyfikować tajemniczej planety? Czym może się ona charakteryzować? Odpowiedzi na te i inne pytania znaleźć można w dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Autor materiału: Mariusz Krzemiński 
Data emisji: 4.01.2018
Godzina emisji: 6:21

kw/mk

Czytaj także

Być jak MacGyver. Co warto zawsze mieć przy sobie?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 14:06
– Wiele rzeczy, które pokazywał MacGyver, uratowały ludziom życie – stwierdził w radiowej Trójce Dawid Muszyński, fan serialu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy nowe technologie całkowicie wypierają nasze stare nawyki?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2018 15:55
Telefony komórkowe zastępują nam tradycyjne przedmioty czy przyzwyczajenia, które jeszcze kilka lat temu były na porządku dziennym. Czy to oznacza, że papierowe mapy lub klasyczne budziki możemy wyrzucić do kosza? 
rozwiń zwiń