Czy da się ratować ginące gatunki zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 07:45
W ostatnich dniach świat obiegła informacja o śmierci ostatniego samca nosorożca białego północnego. Czy możliwe jest uratowanie tego gatunku przed wyginięciem?
Audio
  • Jak chronić wymierające gatunki zwierząt? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Nosorożec Sudan
Nosorożec SudanFoto: Steve Tum/Shutterstock.com

– Nie wiemy gdzie leży granica, po przekroczeniu której dany gatunek jest nie do odratowania. Jednak, niestety, w przypadku nosorożca białego obawiam się, że przekroczono ją już bezpowrotnie. Niemniej, w Polsce udało się przecież uratować znajdującego się na skraju wymarcia żubra – mówi Piotr Piekarczy z warszawskiego zoo.

Jakie warunki muszą być spełnione, aby możliwe było zachowanie gatunku przed wymarciem? – Nie tylko ilość osobników jest istotna, ale i środowisko, w którym się znajdują – tłumaczy Paweł Średziński z fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze. – Bez siedliska nie ma ochrony gatunku. Na Borneo giną masowo orangutany, które tracą swoje tereny poprzez przygotowywanie ich pod plantacje palm olejowych – dodaje.

Czemu tak trudno jest rozmnażać dzikie zwierzęta w niewoli? Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Autor materiału: Anna Rokicińska
Data emisji: 22.03.2018
Godzina emisji: 7.41

ml

Czytaj także

Artystka z warszawskiego zoo

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 07:00
Z okazji 90-lecia warszawskiego zoo powstała specjalna pocztówka i znaczek, na którym znajduje się obraz namalowany przez sympatyczną szympansicę Lucy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy ptaki poczuły już wiosnę?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 10:13
Czy po zachowaniu ptaków możemy ocenić, że wiosna jest tuż tuż, czy przyjdzie nam na nią jeszcze poczekać? Dr Andrzej Kruszewicz zna odpowiedź na to pytanie.
rozwiń zwiń