100-lecie niepodległości to dobry moment, żeby przypomnieć sobie klasykę literatury

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 09:10
Program 3 Polskiego Radia rozpoczyna prezentację najważniejszych dzieł polskiej literatury opublikowanych po roku 1918. – Wpadliśmy na wyjątkowy pomysł, żeby wybrać 100 najważniejszych książek tego stulecia – opowiadał o akcji "100 książek na stulecie niepodległości" wicedyrektor Trójki, Mariusz Cieślik.
Audio
  • Mariusz Cieślik o akcji "100 książek na stulecie niepodległości" (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Galyna Motizova/shutterstock.com

– Wybitni literaturoznawcy wytypowali sto najważniejszych dzieł polskiej literatury. Ja byłem sekretarzem tej redakcji. Od dziś będziemy prezentować trzy takie książki dziennie – mówił Mariusz Cieślik w porannej audycji "Zapraszamy do Trójki". Wybrane pozycje będą prezentowane na antenie Trójki od poniedziałku do czwartku. Krótkie omówienia pojawią się w porannych i popołudniowych wydaniach "Zapraszamy do Trójki" oraz w paśmie "Do południa". 


100 książek na stulecie niepodłegości 100 książek na stulecie niepodległości

- Książka, którą dziś zaprezentujemy, jest najstarszą z tych, które znalazły się w tym zestawieniu. To "Wiosna i wino" Kazimierza Wierzyńskiego. Ten wybór wydaje mi się bardzo interesujący. Oprócz dzieł, które wiadomo, że na tej liście muszą się znaleźć, są też takie rzeczy, które państwa zaskoczą – oceniał wicedyrektor Trójki

Do przygotowania listy najważniejszych polskich książek napisanych po 1918 roku zaprosiliśmy wybitnych literaturoznawców: Macieja Urbanowskiego z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Krzysztofa Dybciaka – członka  Rady Sztuki przy Ministerstwie Kultury i Sztuki, Dariusza Nowackiego z Uniwersytetu Śląskiego, dyrektora warszawskiego Muzeum Literatury i wykładowcę Uniwersytetu Warszawskiego Jarosława Klejnockiego oraz Krzysztofa Koehlera – dyrektora programowego Instytutu Książki. Jednak na wybór tej najważniejszej z najważniejszych książek stulecia niepodległości wpływ będą mieli słuchacze.

– Chcielibyśmy zachęcić, żeby to państwo wybrali spośród tych 100 książek wyróżnionych przez fachowców i ekspertów tę najważniejszą. Żeby to państwo zagłosowali na stronie 100ksiazek.polskieradio.pl – tłumaczył wicedyrektor Trójki. – Będziemy też rozdawać nagrody książkowe, dlatego prosimy o ciekawe uzasadnienia tych wyborów. 

– Opowiadać będą trzy piękne głosy, bardzo wybitne głosy aktorsko-radiowe, to jest Robert Jarociński, Janusz Zadura i Sebastian Konrad – dodał Mariusz Cieślik.  

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy i udziału w głosowaniu.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Autor: Marcin Łukawski 
Gość: Mariusz Cieślik (wicedyrektor Trójki)
Data emisji: 18.09.2018
Godzina emisji: 8.50

jcz/gs