X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Osiągnięcia Polskich inżynierów dwudziestolecia międzywojennego

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2018 08:00
Budowali nasz przemysł praktycznie od zera. Po kilku latach zaczęli produkować własne samoloty, motocykle i silniki. 
Audio
  • Wystawa "Największe sukcesy polskich inżynierów dwudziestolecia międzywojennego" w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie (Zapraszamy do Trójki-ranek)
Międzynarodowe Zawody Lotnicze w Warszawie. Samoloty przygotowane do przeglądu - od lewej PZL P-8, PZL P-7 i RWD-6.
Międzynarodowe Zawody Lotnicze w Warszawie. Samoloty przygotowane do przeglądu - od lewej PZL P-8, PZL P-7 i RWD-6.Foto: Binek Jan/Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/NAC

Ich dokonania podsumowuje wystawa "Największe sukcesy polskich inżynierów dwudziestolecia międzywojennego" przygotowana przez Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie.

– Mieliśmy motocykle, wzorowane co prawda na amerykańskich maszynach, ale były one konstrukcją własną. Motocykl Sokół 600 również był inspirowany technologią angielską, ale zastosowano w nim rozwiązania charakterystyczne tylko dla tego pojazdu – mówi Tomasz Szczerbicki, kustosz Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.

Jednym z największych sukcesów polskich lotników był udział w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych w 1932 roku, zwanych również jako Challenge 1932. – To była najważniejsza impreza lotnicza na świecie. Przygotowywały się do niej firmy i piloci różnych państw. To właśnie tam Polacy wywalczyli pierwsze miejsce z załogą: Franciszek Żwirko i Stanisław Wigura – dodaje Jerzy Lemański, specjalista ds. merytorycznych w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie.

Jakie inne wynalazki, które zadziwiły świat, narodziły się w przedwojennej Polsce? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Data emisji: 7.11.2018
Godzina emisji: 7.41

kb/ml

Czytaj także

Pranie, gotowanie, sprzątanie. Jak to jest z podziałem domowych obowiązków?

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 08:00
– Często gramy w planszówkę i osoba która przegra, zajmuje się daną czynnością – przekonuje jeden z domowników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie dostałyśmy praw wyborczych, tylko je wywalczyłyśmy"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 08:00
Ponad 54 procent Polaków wzięło udział w wyborach samorządowych. Do urn poszło o jeden procent więcej kobiet niż mężczyzn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzeum na receptę?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 08:00
– Taka terapia jest pomocna przy chorobach psychicznych, takich jak np. depresja, zburzenia osobowości lub lękowe, czy żywieniowe. To również doskonała terapia dla osób przewlekle chorych np. na cukrzycę czy na nadciśnienie – wyjaśnia Nicole Parol, inicjatorka pomysłu.
rozwiń zwiń