Sztuka dawania prezentów

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 08:00
Chcesz być szczęśliwy? Podaruj komuś prezent! Badania przeprowadzone przez psychologów dowodzą, że dawanie daje znacznie więcej radości niż otrzymywanie podarunków.
Audio
  • Czy dawanie prezentów cieszy bardziej niż ich dostawanie? (Zapraszamy do Trójki-ranek)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/domena publiczna

Magiczny moment otwierania prezentów pod choinką, jest miły nie tylko dla tych, którzy je dostali. Równie wielką satysfakcję odczuwamy, gdy widzimy radość na twarzach obdarowanych przez nas bliskich.

– Dobrze jest dawać prezenty i je dostawać. Natomiast badania psychologiczne pokazują, że to wcale nie wtedy, kiedy otrzymujemy, ale kiedy dajemy czujemy się szczęśliwsi. Kiedy dajemy innym ludziom, w szczególności potrzebującym, coś miłego, coś co spełni ich potrzeby, to powoduje, że rośnie nam samoocena. Wiąże się to z pozytywnymi emocjami, które uwielbiamy – mówi dr Ewa Jaryczewska-Gerc, psycholog.

– Dawanie prezentów daje mi znacznie większą radość niż ich dostawanie. Lubię widzieć uśmiech na twarzach innych – mówi aktorka Anna Dereszowska.

Jaki jest najlepszy prezent według psychologów, który możemy podarować najbliższym? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego materiału dźwiękowego.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Autor materiału: Mariusz Krzemiński
Data emisji: 12.12.2018
Godzina emisji: 7.41

kg/kw

Czytaj także

"Nie dostałyśmy praw wyborczych, tylko je wywalczyłyśmy"

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 08:00
Ponad 54 procent Polaków wzięło udział w wyborach samorządowych. Do urn poszło o jeden procent więcej kobiet niż mężczyzn.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak żyje pokolenie "Z"?

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 08:00
Była generacja "X" czy Millenalsi, urodzeni w latach 80. i 90. Po piętach depcze im pokolenie "Z", czyli ci, którzy przyszli na świat w XXI wieku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy anomalie pogodowe zaburzają rytm życia zwierząt?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2018 07:00
– Tegoroczna jesień jest wyjątkowo ciepła i mimo biologicznego zegara, zwierzęta też czują, że coś jest nie tak – mówi Anna Posłuszna z Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa w Łazienkach Królewskich.
rozwiń zwiń