Czy autyzm i szczepionki są powiązane? Najnowsze badania

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 11:58
W 11-letnim eksperymencie, największym w historii badań tej dysfunkcji, prowadzonym przez duńskich naukowców, wzięło udział ponad 650 tysięcy dzieci. Zaobserwowano wśród nich 6 tysięcy przypadków autyzmu. Badacze udowodnili brak wpływu szczepionki MMR na rozwój zaburzenia, co sugerowano od lat. Wciąż jednak brak jednoznacznej odpowiedzi, co powoduje autyzm. 
Audio
  • Autyzm. Co dziś wiemy na pewno o jego przyczynach? (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Komisja Europejska osiągnęła porozumienie z firmą farmaceutyczną AstraZeneca w sprawie zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19 - zdj. ilustracyjne
"Komisja Europejska osiągnęła porozumienie z firmą farmaceutyczną AstraZeneca w sprawie zakupu potencjalnej szczepionki przeciwko COVID-19" - zdj. ilustracyjneFoto: pixabay.com/470906

dziecko autyzm samotnosc 1200.jpg
Autystyczne dzieci w przedszkolu i szkole. Jak je wspierać?

– Jeżeli chodzi o pochodzenie autyzmu to wiadomo, że istnieje czynnik genetyczny. Dlatego jest podwyższone ryzyko, że rodzeństwo dziecka z autyzmem też będzie miało zaburzenia z tego spektrum. Jest również czynnik środowiskowy. Badania prowadzone są na wielu frontach – mówi Rafał Motriuk, korespondent naukowy Polskiego Radia, autor książki "Autystyczny syn. Zdesperowany tata". 

Danuta Mazij-Kucharska z Centrum Terapii "Synergis" zwraca uwagę, że jeśli istniałoby powiązanie autyzmu ze szczepionkami, to wszystkie zaszczepione dzieci powinny mieć zaburzenia ze spektrum autyzmu. – Wielokrotnie, gdy w rodzinach, które są u nas pod opieką, pojawia się drugie dziecko (rodzice – przyp. red.) zadają pytanie "czy szczepić?". Szczepić, ale każde dziecko, które ma nieprawidłowości neurologiczne, powinno dobrze obejrzane przez lekarza i szczepionka powinna być podana w odpowiednim momencie – podkreśla. 


shutterstock_790443955 Asperger 1200.jpg
Jak wychowywać dziecko z zespołem Aspergera?

Jak przypomina Rafał Motriuk w badaniach Andrew Wakefielda, które zapoczątkowały łączenie autyzmu ze szczepionką MMR (przeciwko odrze, śwince, różyczce) przebadano 12 dzieci. W najnowszym duńskim badaniu wzięło udział 650 tys. dzieci. Autyzm zdiagnozowano u mniej więcej jednego procenta dzieci. 

Co najnowszym badaniom zarzucają ruchy antyszczepionkowe? Na jakie badania powołuje się wypowiadająca się w materiale Justyna Socha z ruchu STOP NOP? Z jakimi przyczynami próbowano połączyć autyzm?

Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autorka materiału dodatkowego: Izabela Woźniak
Data emisji: 7.03.2019
Godzina emisji: 7.41

gs/ab

Czytaj także

Jak w Polsce żyją dorośli z autyzmem?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2017 18:50
W kwietniu bądź niebieski! - pod takim hasłem Fundacja "Synapsis" i jej przyjaciele organizują miesiąc wiedzy na temat autyzmu w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Według innego klucza". Wnikliwy reportaż o autyzmie

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2017 11:46
Kiedy prawie 75 lat temu u Donalda Trippleta z Forest w stanie Missouri po raz pierwszy w historii rozpoznano autyzm, nikt nie przypuszczał, że będzie to jedna z najczęściej stawianych diagnoz XXI wieku.
rozwiń zwiń