Trwa wielkie sprzątanie dna Bałtyku

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 14:45
Sieci widma, czyli sieci zagubione przez rybaków, mogą być śmiertelnym niebezpieczeństwem dla ryb i dla ludzi chociażby nurkujących w Bałtyku.
Audio
  • Sieci widma znikają z Bałtyku (Zapraszamy do Trójki - ranek)
Wiele portów bałtyckich nie ma wystarczających możliwości w zakresie odbioru i utylizacji porwanych sieci widm, wydobytych z morza.
Wiele portów bałtyckich nie ma wystarczających możliwości w zakresie odbioru i utylizacji porwanych sieci widm, wydobytych z morza.Foto: Pixabay

– Te sieci cały czas łowią: ryby, ptaki i ssaki morskie. Zwierzęta zaplątują się w sieci, a potem umierają w niewiarygodnych męczarniach – mówi Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.

Według ekologów tylko w polskiej strefie przybrzeżnej takich sieci jest 800 ton. Dlatego Polska razem z Niemcami, Estonią i Szwecją opracowała wspólny program wyławiania takich zapomnianych sprzętów rybackich.

Do dziś z Bałtyku wyłowiono ponad 7 ton sieci i pozostałości po rybackim sprzęcie. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączobego nagrania. 

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autor materiału reporterskiego: Tomasz Jeleński
Data emisji: 8.05.2019
Godzina emisji: 7.40

abi/mk

Czytaj także

Pieszo ze Świnoujścia na Hel

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2018 09:00
360 kilometrów pieszo wybrzeżem Morza Bałtyckiego? To nic strasznego, co więcej – to idealny pomysł na odprężenie i wyciszenie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy kanał przez mierzeję jest Polsce potrzebny?

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 13:00
Ruszyła inwestycja na Mierzei Wiślanej. Kanał żeglugowy będzie miał 1,3 kilometra długości i 5 metrów głębokości. Ma uniezależnić Polskę od Rosji i zapewnić swobodną żeglugę między Zatoką Gdańską a Zalewem Wiślanym.
rozwiń zwiń