Coraz więcej z nas zmaga się z bezsennością. Jak sobie z nią radzić?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 09:03
– Naukowcy potwierdzili, że liczenie baranów jest metodą przeciwskuteczną, bo jeszcze bardziej zwiększa nasz poziom napięcia – mówi dr Michał Skalski, psychiatra, lekarz snu. 
Audio
  • Dlaczego coraz więcej osób ma problemy ze snem i jak je przezwyciężyć? Zapraszamy do Trójki – ranek)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Marcos Mesa Sam Wordley

magdalena filcek 663.jpg
Dlaczego warto zdrzemnąć się w ciągu dnia?

Połowa Polaków i jedna trzecia Europejczyków ma problemy ze snem. – Coraz częściej problem dotyczy ludzi młodych – zaznacza rozmówca Izabeli Woźniak. 

Jan Stradowski, dziennikarz naukowy zwraca uwagę, że żyjemy otoczeni przez sztuczne światło w domu i w biurze, a także światło z ekranów telefonów czy komputerów. – Jest ono wyjątkowo niebezpieczne dla naszego rytmu dobowego, zwłaszcza jeżeli jest niebieskawe. Przestawia nam zegar biologiczny na tryb czuwania. Takie światło naturalnie pojawia się w godzinach porannych, kiedy mózg "ustawia się" w gotowości do działania – wyjaśnia ekspert. Dlatego wieczorem lepiej unikać zabawy smartfonem czy tabletem.

sny shutterstock_521730058 1200.jpg
Czy do spania jest potrzebna energia?

Według najnowszych badań, najlepszą metodą wspomagającą zaśnięcie jest… muzyka. Specjaliści przepytali blisko 700 osób w różnym wieku, różnej płci, o różnych rytmach snu. I okazało się, że najszybciej zasypiają przy Janie Sebastianie Bachu.

Jakie parametry powinna mieć muzyka, aby ułatwiać nam zasypianie? Brzmienie jakich instrumentów wpływa najbardziej kojąco na nas? Czy bezsenność osób młodych i starszych różni się od siebie?

Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Marcin Łukawski
Autorka materiału reporterskiego:  Izabela Woźniak
Data emisji: 15.05.2019
Godzina emisji: 6.23

gs/ml

Czytaj także

Rowerem do szkoły. Ruszyła akcja promująca aktywny tryb życia

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 07:30
Rowery, hulajnogi, deskorolki, czyli wszystkie pojazdy, które uruchamiają pracę mięśni, od poniedziałku zapełniają szkolne parkingi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trwa wielkie sprzątanie dna Bałtyku

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 14:45
Sieci widma, czyli sieci zagubione przez rybaków, mogą być śmiertelnym niebezpieczeństwem dla ryb i dla ludzi chociażby nurkujących w Bałtyku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Influencer – zawód przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 08:00
Maturzyści od kilku dni zmagają się z egzaminami. Od tego, jak napiszą i odpowiedza na pytania, zależy ich przyszłość. Bo potem trzeba zadecydować: co dalej robić w życiu i jaki zawód wybrać? Prawnik, lekarz, naukowiec, a może… influencer?
rozwiń zwiń