80. urodziny polskiego himalaizmu

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2019 07:46
2 lipca minęło dokładnie 80 lat, odkąd pierwsi polscy taternicy – Jakub Bujak oraz Janusz Klarner – stanęli na siedmiotysięczniku Nanda Devi East w Himalajach.
Audio
  • Minęło 80 lat odkąd pierwsi Polacy stanęli na himalajskim szczycie (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Reprodukcja zdjęcia uczestników wyprawy na Nanda Devi z 1939 roku, od lewej: Stefan Bernadzikiewicz, Jakub Bujak, Stefan Karpiński, Brytyjczyk dr Foyle, brytyjski oficer łącznikowy oraz Janusz Klarner
Reprodukcja zdjęcia uczestników wyprawy na Nanda Devi z 1939 roku, od lewej: Stefan Bernadzikiewicz, Jakub Bujak, Stefan Karpiński, Brytyjczyk dr Foyle, brytyjski oficer łącznikowy oraz Janusz KlarnerFoto: PAP/reprodukcja

– Historia wschodnich Nanda Devi, historia Jakuba Bujaka i jego towarzyszy wyprawy była historią, którą w jakiś sposób ukrywano. Niektórzy powątpiewali, czy wyprawa w ogóle się odbyła, inni twierdzili, że oni nie weszli na szczyt, bo nie było dowodów. Moja ciocia, Magda Bujak-Lenczowska – córka Jakuba Bujaka, przechowywała listy, dokumenty, zdjęcia oraz książkę Janusza Klarnera, w której były zdjęcia ze szczytu. Dziesięć lat temu wraz z Jankiem Lenczowskim – wnukiem Jakuba Bujaka, a moim kuzynem, taką wyprawę zorganizowaliśmy – opowiada Narcyz Sadłoń, , a także taternik i alpinista.

Dlaczego nasz rozmówca wyruszył śladami pierwszych Polaków na himalajskim szczycie? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzący: Marcin Łukawski
Autorka materiału: Agnieszka Szwajgier
Data emisji: 3.07.2019
Godzina emisji: 7.42

kr/ml

Czytaj także

Indyjskie Himalaje – wędrówka bez map i systemu GPS

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 14:45
Bartosz Malinowski i Joanna Lipowczan wrócili z wyprawy w indyjskie Himalaje. Był to drugi etap ich podróżniczego projektu polegającego na przemierzeniu Wielkiego Szlaku Himalajskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artur Hajzer, czyli ikona himalaizmu

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2018 09:00
Ukazała się niedawno pierwsza biografia Artura Hajzera, twórcy programu Polski Himalaizm Zimowy. Jej autor, Bartek Dobroch, był gościem Pawła Drozda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Himalaje nieodkryte. Wędrówki przez Indie, Bhutan i Pakistan

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 14:02
Po sukcesie pierwszych dwóch etapów polskiego przejścia Wielkiego Szlaku Himalajskiego w Nepalu, Bartosz Malinowski i Joanna Lipowczan zdecydowali się kontynuować eksplorację Himalajów w Indiach, Bhutanie i Pakistanie. – Przed nimi trzeci etap wyprawy – Himalaje Pakistanu – mówi podróżnik. 
rozwiń zwiń