X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wiktoriańska utopia w nowoczesnej instalacji Rafaelo Lozano-Hemmera

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 06:30
Niektóre użyte tu dźwięki zostały nagrane przed chwilą, niektóre w XIX wieku – w ramach Manchester International Festival otwarto instalację "Atmospheric Memory" zaprojektowaną przez meksykańskego artystę Rafaelo Lozano-Hemmera.
Audio
  • Wyjątkowe dźwięki na Manchester International Festival (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Prototyp komputera zaprojektowany przez Charlesa Babbagea, ekspozycja w London Science Museum
Prototyp komputera zaprojektowany przez Charles'a Babbage'a, ekspozycja w London Science MuseumFoto: Shutterstock.com/Massimo Paris

Nagrania opowiadają historię wiktoriańskiego naukowca i filozofa Charlesa Babbage'a, który wierzył, że żadne słowo, które wypowiadamy, nie ginie. 

– Kiedy mówimy, tworzymy w powietrzu turbulencje. Babbage zastanawiał się, czy przy odpowiednio potężnych komputerach nie moglibyśmy odtworzyć układu cząsteczek z przeszłości, czy nie usłyszelibyśmy w ten sposób dawnych głosów. To idea, że atmosfera nieustannie nas nagrywa, a w przyszłości możemy mieć możliwość "przewinięcia" tego nagrania – wyjaśnia autor instalacji.

Jakie jeszcze idee kryją się za instalacją? Jak brzmi pierwszy znany zapis dźwięku na świecie? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w dołączonym nagraniu.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzący: Marcin Łukawski
Autor materiału: Adam Dąbrowski
Data emisji: 8.07.2019
Godzina emisji: 6.23

kr/ml

Czytaj także

Polskie książki zdobywają Londyn

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 12:58
W przyszłym tygodniu od 14 do 16 marca trwać będą Targi Książki w Londynie. W tym roku są skupione wokół polskiego rynku wydawniczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dudy podhalańskie – sztuka wyższego rzędu

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 07:25
Dudy podhalańskie to najbardziej rozbudowany dźwiękowo tego typu instrument w Polsce, o jednym z najbogatszych brzmień w Europie. Jednak muzyków potrafiących na nich grać jest coraz mniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwale, czyli jak wypoczywać z kulturą

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 06:21
Latem można wypocząć, nie tylko wylegując się na plaży, ale także jeżdżąc na festiwalach. Z każdym rokiem jest ich coraz więcej i każdy może znaleźć coś dla siebie. 
rozwiń zwiń