Wiktoriańska utopia w nowoczesnej instalacji Rafaelo Lozano-Hemmera

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 06:30
Niektóre użyte tu dźwięki zostały nagrane przed chwilą, niektóre w XIX wieku – w ramach Manchester International Festival otwarto instalację "Atmospheric Memory" zaprojektowaną przez meksykańskego artystę Rafaelo Lozano-Hemmera.
Audio
  • Wyjątkowe dźwięki na Manchester International Festival (Zapraszamy do Trójki – ranek)
Prototyp komputera zaprojektowany przez Charlesa Babbagea, ekspozycja w London Science Museum
Prototyp komputera zaprojektowany przez Charles'a Babbage'a, ekspozycja w London Science MuseumFoto: Shutterstock.com/Massimo Paris

Nagrania opowiadają historię wiktoriańskiego naukowca i filozofa Charlesa Babbage'a, który wierzył, że żadne słowo, które wypowiadamy, nie ginie. 

– Kiedy mówimy, tworzymy w powietrzu turbulencje. Babbage zastanawiał się, czy przy odpowiednio potężnych komputerach nie moglibyśmy odtworzyć układu cząsteczek z przeszłości, czy nie usłyszelibyśmy w ten sposób dawnych głosów. To idea, że atmosfera nieustannie nas nagrywa, a w przyszłości możemy mieć możliwość "przewinięcia" tego nagrania – wyjaśnia autor instalacji.

Jakie jeszcze idee kryją się za instalacją? Jak brzmi pierwszy znany zapis dźwięku na świecie? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w dołączonym nagraniu.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzący: Marcin Łukawski
Autor materiału: Adam Dąbrowski
Data emisji: 8.07.2019
Godzina emisji: 6.23

kr/ml

Czytaj także

Polskie książki zdobywają Londyn

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 12:58
W przyszłym tygodniu od 14 do 16 marca trwać będą Targi Książki w Londynie. W tym roku są skupione wokół polskiego rynku wydawniczego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dudy podhalańskie – sztuka wyższego rzędu

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 07:25
Dudy podhalańskie to najbardziej rozbudowany dźwiękowo tego typu instrument w Polsce, o jednym z najbogatszych brzmień w Europie. Jednak muzyków potrafiących na nich grać jest coraz mniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Festiwale, czyli jak wypoczywać z kulturą

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2019 06:21
Latem można wypocząć, nie tylko wylegując się na plaży, ale także jeżdżąc na festiwalach. Z każdym rokiem jest ich coraz więcej i każdy może znaleźć coś dla siebie. 
rozwiń zwiń